To już 21. "Sprzątanie Świata"!
W tym roku Akcję Sprzątanie Świata
czekała mała rewolucja. Już w kwietniu ruszyła
największa w Polsce akcja ekologiczna, której
kulminacja nastąpiła we wrześniu.

"Turysto! Szanuj Środowisko!".

Pod takim hasłem przebiegała tegoroczna akcja Sprzątania świata – Polska 2014. Tym razem akcja zachęcała do refleksji nad wpływem na środowisko w czasie wypoczynku, na urlopie, w czasie pobytu na łonie przyrody. W jaki sposób oddziałujemy na przyrodę podczas wędrówki górskim szlakiem, podczas spaceru po lesie czy rejsu żaglówką po jeziorze? Co każdy z nas może zrobić, żeby zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko? Jak możemy ograniczyć tworzenie odpadów? Dlaczego warto prowadzić ich selektywną zbiórką?

Na tydzień przed akcją w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pod hasłem "Jak dbałem o środowisko podczas wycieczki szkolnej i wakacji?". Najciekawsze prace zdobiły korytarz szkolny.

W piątek 19 września do akcji sprzątania najbliższej okolicy wyruszyły dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie wszystkich klas. Porządkowano otoczenie szkoły oraz najbliższą okolicę.

• III Rodzinny Rajd Rowerowy

W słoneczne popołudnie 14 września w okolicach Koźmina Wlkp. można było spotkać rowerzystów. Byli to uczniowie koźmińskiej Trójki, którzy wraz z rodzicami i dziadkami podążali do Skałowa. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała policja, która prowadziła i zamykała rajd.

Rodzinny Rajd Rowerowy został zorganizowany już trzeci raz. Cieszył się dużą popularnością. Wzięło w nim udział około 120 osób. Wśród nich był również przewodniczący Rady Miasta i Gminny Koźmin Wlkp. - pan Justyn Zaradniak. Uczestnicy rajdu mogli spróbować pysznych kiełbasek oraz wypieków przygotowanych przez rodziców. Ponadto zorganizowano wiele atrakcji. Odbyły się m.in. drużynowe wyścigi w rzędach, konkurs plastyczny "Moja rodzina". Przeprowadzono również konkurs dotyczący układania łamigłówek matematycznych "Happy" na czas.

Rajd był okazją do integracji uczniów i rodziców. Propagował zdrowy styl życia i przyczynił się do aktywnego wypoczynku.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania:

• Komendantowi koźmińskiej policji i jego pracownikom,
    • Radzie Rodziców,
    • pani Marioli Basińskiej, pani Beacie Bączkiewicz, panu Jackowi Gawrońskiemu, pani Marii Jakubek, pani Małgorzacie Michalskiej, pani Joannie Mikołajczyk, panu Sławomirowi Mincie, pani Katarzynie Stasiak, pani Justynie Szymczak, państwu Annie i Michałowi Ulkom, państwu Elżbiecie i Markowi Wojtkowiakom oraz pani Katarzynie Zmyślonej.

Organizatorzy rajdu:
    Beata Adamiak, Alicja Gawrońska, Beata Minta,
    Łukasz Mikołajczyk i Leszek Zmyślony

• Filmy:

Breakdance

Breakdance to nowoczesny i specyficzny taniec, który składa się z dużej ilości elementów siłowo – sprawnościowych. Nasi podopieczni mieli okazję nauczyć się podstawowych kroków tego nowoczesnego tańca pod kierunkiem profesjonalnego instruktora.

Panu Przemkowi serdecznie dziękujemy za świetną lekcję. Dzięki niej uczniowie zdobyli nowe umiejętności.

• Bezpieczny Pierwszak!

Priorytetową sprawą naszej szkoły jest bezpieczeństwo ucznia w każdej sytuacji. Dla pierwszoklasistów rozpoczęła się wielka przygoda, pełna niespodzianek, nowych odkryć, ale też i niebezpieczeństw. Jak ustrzec dzieci przed zagrożeniami, w jaki sposób nauczyć je poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych, co zrobić aby dzieci potrafiły samodzielnie unikać zagrożeń?

W tym celu w ramach ogólnopolskiej akcji "Bezpieczna droga do szkoły". gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Starostwa Powiatowego, przedstawicieli policji z Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie oraz Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. Celem prelekcji była edukacja dzieci w zakresie bezpieczeństwa w domu, szkole, na drodze i w czasie zabaw. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób bezpiecznie poruszać się po drogach w obszarze zabudowanym oraz poza miastem. Poinformowano uczniów o obowiązkowych światłach odblaskowych zwłaszcza na terenie, gdzie trzeba korzystać z pobocza.

Wszyscy pierwszoklasiści otrzymali w prezencie plan lekcji oraz "Odblaskową małpkę", która ma ich chronić w różnych sytuacjach, ponieważ bezpieczny pierwszoklasista to widoczny pierwszoklasista.

Ewa Dubisz

• Już wrzesień

Bardzo szybko minęły wakacje, nadszedł nowy rok szkolny. Już od rana 1 września Koźmin zapełnił się uśmiechniętymi dziećmi w eleganckich strojach. Szkoła radosny gwar przyjęła z ulgą. Zdecydowanie zbyt długa cisza szkodzi jej murom.

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego została zainaugurowana mszą św. Spotkanie uczniów i rodziców z nauczycielami i dyrekcją szkoły w szkolnej sali gimnastycznej przebiegało w atmosferze niedowierzania, że dwa miesiące odpoczynku już się skończyły. Szczególnie przejęte tego roku były sześciolatki, które zostały przez wszystkich serdecznie powitane. Dumne i pewne siebie ruszyły na spotkanie ze swoimi nowymi kolegami i koleżankami. Dreszczyk emocji udzielił się również rodzicom, którzy, chcąc przypomnieć sobie szkolne lata, wraz ze swoimi pociechami udali się na spotkanie z wychowawcami.

Około południ a szkoła opustoszała, by już następnego dnia zapełnić się pełnymi energii i zapału do nauki dziećmi. KM