Logo SP nr 3

"SZKOŁA PRZYJAZNA HARCERZOM"

27 czerwca odbyła się wyjątkowa dla naszej szkoły uroczystość. Na ogólnoszkolny apel przybyli przedstawiciele komendy hufca ZHP w Koźminie Wlkp. Komendantka hufca ZHP Koźmin Wlkp. dh phm. Elżbieta Górska i jej z-ca dh phm. Artur Minta, którzy na ręce pani dyrektor Arlety Szkudlarek wręczyli Szkole Podstawowej nr 3 im. K. Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp. CERTYFIKAT "SZKOŁA PRZYJAZNA HARCERZOM". W swoim wystąpieniu goście zawarli dużo ciepłych słów na temat współpracy szkoły i hufca ZHP. Podziękowali p. dyrektor za ogromne zaangażowanie i otwartość na potrzeby ZHP. "Trójka" zawsze chętnie udostępniała harcerzom pomieszczenia na biwaki czy noclegi. Harcerze brali udział w niektórych imprezach szkolnych. Pomagali w organizacji m.in. wróżb andrzejkowych, balików karnawałowych. Organizowali zuchowe zabawy dla dzieci i pogadanki dla rodziców na temat pracy ZHP w Koźminie Wlkp. w czasie "Otwartych drzwi". Ich obecność od lat uświetniała Festyny Rodzinne. W klasach, na boisku i na korytarzach często rozbrzmiewała piosenka harcerska. Cieszymy się, że tak wielu naszych uczniów poznaje i wciela w życie zasady prawa harcerskiego. Certyfikat jest dla nas ogromną radością i niezwykłym wyróżnieniem. Liczymy na dalszą współpracę. DZIĘKUJEMY!

Z harcerskim pozdrowieniem
CZUWAJ!




  • Wyprawa do banku

    Tuż przed końcem roku szkolnego, uczniowie klas VI ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego, wybrali się na wycieczkę do Banku Spółdzielczego w Jarocinie, odział w Koźminie Wlkp. Bardzo serdecznie przywitała nas pani Violetta Pietrowska. Przedstawiła nam prezentację na temat historii pieniądza. Mogliśmy zobaczyć także wystawę w izbie pamięci. Następnie wzięliśmy udział w specjalnie dla nas przygotowanym quizie ze wspaniałymi nagrodami. Rozwiązywaliśmy też krzyżówkę z nagrodą główną – kością pamięci (USB). Wygrała ją Natalia Dłużak z klasy VI a. To była wspaniała wyprawa.

    Uczniowie klas VI




  • Potwierdzamy swoją klasę

    W kwietniu, jak co roku, uczniowie klas szóstych przystąpili do sprawdzianu zewnętrznego. Z niecierpliwością czekaliśmy na wyniki pracy uczniów i nauczycieli. Tym razem również nas nie rozczarowały. Nasi uczniowie rzetelnie przez cały rok przygotowywali się do swojego pierwszego egzaminu i zdali go na piątkę.

    W tym roku uzyskaliśmy 23,58 punktów, to więcej niż średnia gminy, powiatu, województwa i okręgu. Coraz lepiej radzimy sobie z czytaniem ze zrozumieniem, pisaniem, rozumowaniem korzystaniem z informacji i wykorzystaniem wiedzy w praktyce.

    Na tak dobry wynik składa się praca wszystkich nauczycieli nie tylko na lekcji, ale również na zajęciach pozalekcyjnych, podczas których uczniowie poszerzają swoje zainteresowania. Organizowanie imprez kulturalnych, udział w konkursach, wycieczkach, spektaklach teatralnych, to wszystko stymuluje rozwój intelektualny dziecka.

    Nauka przez zabawę i nie tylko w szkolnych ławach, oto przepis na sukces.
    Trójka go bardzo dobrze zna!


    ŚREDNIE WYNIKI ZE SPRAWDZIANU UCZNIÓW KLAS SZÓSTYCH - KWIECIEŃ 2013





    To już dziesiąty raz

    Dziesięć lat temu, w roku 2003 nasza szkoła otrzymała zaszczytne imię Kornela Makuszyńskiego. W tym samym też roku po raz pierwszy wokół boiska odbył się pierwszy rodzinny festyn. Już od kilku lat nasz szkolny i rodzinny festyn został połączony ze Stanisławkami. Impreza tak dobrze się przyjęła, że stała się tradycją, nie tylko naszej szkoły, ale również wpisała się na stałe w program imprez naszego miasta.

    W tym roku szkolnym festyn odbył się 9 czerwca. Pogoda była dla nas bardzo łaskawa, zrozumiała, że wszyscy świetnie się bawią i zapłakała rzęsistym deszczem po skończonych uroczystościach.

    Atrakcje zostały przygotowane przez rodziców, nauczycieli oraz samych uczniów. Całość rozpoczęła się o godzinie 15.00. Licznie przybyłych gości przywitała dyrektor szkoły pani Arleta Szkudlarek, ksiądz proboszcz Marek Spychała oraz przewodnicząca rady rodziców pani Wioleta Stasiak.

    Rodzice przygotowali stoiska gastronomiczne. Można było spróbować smacznych domowych wypieków, karkówkę i kaszankę z grilla, zapiekanki, frytki, gofry, hot-dogi, popcorn i inne smakołyki. Powodzeniem cieszyła się również nasza słynna gzika oraz chleb ze smalcem i ogórkiem.

    Dzieci wesoło spędzały czas na placu zabaw, uczestniczyły w różnych konkurencjach, w których nie było przegranych, każdy otrzymywał drobny upominek. Kolejną atrakcją, szczególnie dla najmłodszych, było malowanie twarzy i tatuaży. W między czasie na scenie można było podziwiać występy dzieci. Zaprezentowały się w piosenkach, recytacji, tańcach, zabawnych scenkach, a także w niezwykłym pokazie karate.

    Już drugi raz z rzędu prawdziwą ucztę mieli miłośnicy lotnictwa. Wystawa, która znajdowała się w sali gimnastycznej "Lotnictwo w miniaturze" oraz filmy o tematyce lotniczej znalazły wielu chętnych.

    Około godziny 17.30 na boisko szkolne zajechał wóz strażacki, niebywałą atrakcją było zwiedzanie jego wnętrza, siedzenie po stronie kierowcy. Było to spełnienie marzeń wielu chłopców, małych i dużych, bo jak wiadomo każdy z nich chce lub chciał zostać strażakiem.

    Zobaczyć Koźmin z lotu ptaka? W Trójce nie ma rzeczy niemożliwych. Strażacy specjalnym podnośnikiem zaprosili wszystkich na podróż ku chmurom. Chętnych nie brakowało.

    Ci niezdecydowani zamiast podróży w przestworza mogli udać się w podróż do świata bajek. Postacie z ulubionych dziecięcych kreskówek rozdawały słodycze oraz dzielnie pozowały do rodzinnych fotografii.

    Całość zakończyła się losowaniem fantów. Losy w cenie 5 złotych można było kupować przez cały czas trwania festynu. Szczęśliwcy odchodzili ze świeczkami, zabawkami, obrazkami, tosterami i innymi nie mniej atrakcyjnymi wygranymi. Ostatnią nagrodą był rower ufundowany przez Radę Rodziców. Wygrany los wylosowała pani dyrektor Arleta Szkudlarek, okazał się on szczęśliwy dla Joanny Krawczyk. Rower za 5 złotych? Nie ma problemu. Tylko u nas, w Trójce wszystko jest możliwe.

    Zapraszamy wszystkich za rok. Obiecujemy, że zabawa będzie równie dobra, a może jeszcze lepsza?




  • Akcja humanitarna
    "WIELKOPOLSKA - DZIECIOM AFGAŃSKIM"




  • Dzień Przedszkolaka z Koziołkiem Matołkiem

    (impreza zrealizowana w ramach obchodów X rocznicy
    nadania naszej szkole imienia Kornela Makuszyńskiego)

    12 czerwca 2013 roku Koziołek Matołek główny bohater najpiękniejszej polskiej książki dla dzieci wybrał się w niezwykłą podróż. Najpierw odwiedził dzieci z oddziałów przedszkolnych, razem wsiedli do pociągu i przybyli na salę gimnastyczną. Dalsza droga wiodła przez trzy stacje: Kożmin Wielkopolski, Kozią Wólkę i Pacanów. Na każdej stacji spotykał się z uczniami klas I – III i przeżył z nimi wspólną zabawę. W Pacanowie przedstawił dzieciom jedną z wielu swoich przygód. Na zakończenie złożono przedszkolakom życzenia.

    Aby serduszka Wasze
    gorące były zawsze jak słońce...
    A uśmiech każdego z Was był radosny
    i przypominał zapach wiosny...
    Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych.




  • Uczennice klasy III b
    – laureatkami
    XXVI edycji Konkursu "MÓJ LAS"
    2012/2013

    Konkurs "Mój Las" organizowany jest przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Ligę Ochrony Przyrody. Jego celem jest poszerzanie wiedzy przyrodniczej i ekologicznej dzieci i młodzieży szkolnej oraz zachęcanie do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. Przeprowadzany jest w dwóch etapach: regionalnym (I etap) i centralnym (II etap).

    W konkursie biorą udział dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych; podzieleni na cztery kategorie wiekowe. Tematyka prac konkursowych dotyczy szeroko rozumianej ochrony przyrody i środowiska, pracy leśników, gospodarki leśnej oraz wykorzystania surowca drzewnego. Decyzją Sądu Konkursowego XXVI edycji 2012/2013 Ogólnopolskiego Konkursu dla młodzieży szkolnej pod hasłem "Mój las" uczennice klasy III b naszej szkoły Karolina Budzińska i Oliwia Gajewska otrzymały III nagrodę w I kategorii wiekowej (kl. I – III szkoły podstawowej). 5 czerwca 2013 r. w Warszawie w Domu Techniki NOT odbyło się podsumowanie wyników oraz wręczenie przez Zarząd Główny nagród, wyróżnień i dyplomów. Dziękujemy pani dyrektor i Radzie Rodziców za umożliwienie dzieciom wraz z opiekunami Beatą Mintą i Danutą Wawrzyniak udziału w uroczystości.

    Laureatkom gratulujemy!




  • SZKOLNA KASA OSZCZĘDNOŚCI

    Od listopada 2011 roku w naszej szkole działa Szkolna Kasa Oszczędności. Jest to system oszczędzania, w ramach którego uczniowie gromadzą pieniądze na specjalnych książeczkach prowadzonych przez Bank Spółdzielczy. Celem działania SKO jest m.in. kształtowanie wśród uczniów nawyku systematycznego oszczędzania, racjonalnego gospodarowania posiadanymi środkami finansowymi czy wyrabianie nawyku systematyczności i wytrwałości w gromadzeniu.

    Myślę, że o korzyściach płynących z umiejętności oszczędzania nie trzeba nikogo przekonywać. Wiemy, że nie jest to łatwa sztuka. Uczą się jej więc w naszej szkole dzieci od najmłodszych lat. Obecnie nasza Szkolna Kasa Oszczędności liczy 111 członków. Jest nam niezmiernie miło, że tak duża grupa dzieci oszczędza pieniążki.

    W roku szkolnym 2011/2012 Bank Spółdzielczy w Jarocinie w nagrodę za systematyczne oszczędzanie naszych małych podopiecznych obdarował miłymi upominkami. Poza tym w maju 2012 roku najaktywniejszym członkom SKO przyznał dyplomy oraz drobne prezenty.

    Od listopada 2011 roku do maja 2013 roku nasza Szkolna Kasa zgromadziła kwotę w wysokości: 14382 zł 65 gr. a, także zorganizowała następujące konkursy:

    • konkurs "Świnka skarbonka"
    • konkurs literacki na rymowankę o oszczędzaniu
    • oraz konkurs "Moja nowa książeczka SKO"

    Szczególnym osiągnięciem dla naszej Szkolnej Kasy Oszczędności był udział w konkursie "SKOszulka". Przedmiotem konkursu było wykonanie projektu koszulki dla wybranej postaci z komiksu, który znajduje się na stronie internetowej www.skowsgb.pl Uczennica naszej szkoły Zofia Stempniak z klasy I b wcieliła się w rolę projektantki i wykonała wspaniałą koszulkę. Od 3 kwietnia bieżącego roku mogliśmy ją oglądać na stronie internetowej SKO. Każda osoba, która zalogowała się na stronie www mogła oddać głos na koszulkę Zosi. Po umieszczeniu projektu na stronie internetowej w naszej szkole rozpoczęto akcję "głosuj na SP 3", gdyż pod takim nickiem znajdowała się koszulka. Każda klasa otrzymała informację wraz z dołączonym wizerunkiem koszulki, z prośbą o oddanie głosu. W akcję włączyli się uczniowie całej szkoły wraz z rodzicami i rodzeństwem. Również pracownicy koźmińskiego Banku Spółdzielczego wspierali nas i oddawali głos na koszulkę zaprojektowaną przez Zosię. Projekt zdobył aż 9176 głosów i tym samym zajął drugie miejsce. Z tej okazji 4 czerwca w naszej szkole odbył się apel, na którym wręczono nagrody, a także przyznano drobne upominki najaktywniejszym członkom SKO . Cieszymy się z wygranej, naszej projektantce serdecznie gratulujemy, a wszystkim osobom, które oddały głos na koszulkę serdecznie dziękujemy.

    Katarzyna Walczak

    Najaktywniejsi członkowie SKO

    Klasa I a

    • Marcel Kamiński
    • Aniela Wielebska

    Klasa I b

    • Zofia Stempniak
    • Michał Niemiec
    • Jakub Garsztka
    • Kacper Gościniak

    Klasa II a

    • Marcin Skrzypczak
    • Oliwia Garkowska

    Klasa II b

    • Oliwia Dubisz
    • Zuzanna Józefiak
    • Anna Michalska
    • Kacper Marciniak
    • Kacper Nowicki

    Klasa III a

    • Wiktoria Warkocka
    • Emilia Paterek
    • Marika Zdunek
    • Zuzanna Gościniak
    • Agnieszka Gola

    Klasa III b

    • Weronika Ratajczak

    Klasa IV a

    • Wiktoria Dulas



  • Dzień Patrona i Dzień Dziecka

    Co roku w czerwcu nasza "Trójka" obchodzi Dzień Patrona, Kornela Makuszyńskiego. I właśnie z tej okazji 3 czerwca 2013 r. zorganizowano "Korneliadę". Imprezę przygotowały wraz z uczniami Katarzyna Mikołajczak i Agata Wyduba.

    Ten dzień w życiu szkoły jest każdego roku wyjątkowy. Tym bardziej, że jest on połączony z obchodami Dnia Dziecka. Tu nie ma uroczystych akademii i galowych strojów, jest za to zabawa, śmiech i emocje, wartości, które w swojej twórczości pozostawił Kornel Makuszyński.

    Od 5 września 2003 roku nasza szkoła dołączyła do licznego grona szkół noszących imię Kornela Makuszyńskiego, pisarza, który większość swojej twórczości poświęcił najmłodszym, którego praca literacka i działalność społeczna była walką o uśmiech dziecka. Nic więc dziwnego, że Dzień Patrona obchodzimy razem z Dniem Dziecka.

    Imprezę rozpoczęła krótkim przemówieniem pani dyrektor Arleta Szkudlarek, która wraz z Pocztem Sztandarowym, członkiem Samorządu Uczniowskiego, Grona Pedagogicznego oraz przewodniczącymi wszystkich klas udała się z wiązanką kwiatów pod pomnik naszego patrona Kornela Makuszyńskiego. Następnie dzieci przypomniały sobie sylwetkę Kornela Makuszyńskiego dzięki prezentacji multimedialnej przygotowanej przez uczennice klasy VIa Natalię Dłużak oraz Patrycję Janicką. Kolejna prezentacja obrazowała historię Dnia Dziecka, którą przedstawiły Zuzanna Nowacka (VIb) oraz Julia Młokosiewicz (VIb).

    Zabawę czas zacząć! Uczniowie wrócili do swoich klas w celu zobrazowania kornelowskich aforyzmów. Prace naszych uczniów można obecnie podziwiać w szkole. W klasach czekała na uczniów słodka niespodzianka ufundowana z okazji Dnia Dziecka przez Szkolną Radę Rodziców.

    Korneliadę rozpoczęli uczniowie oddziałów przedszkolnych oraz klas pierwszych konkursem "Rozśpiewana klasa". Kolejno klasy drugie i trzecie przedstawiły zdjęcia klasowe pt. "Klasa z uśmiechem w obiektywie". Klasy czwarte zaprezentowały fragmenty kornelowskich utworów w "Konkursie pięknego czytania". Broszurki promujące naszą ukochaną "Trójkę" przedstawiły klasy piąte. Wiele emocji wywołał również konkurs wiedzowy o Kornelu Makuszyńskim klas szóstych. Wszyscy uczniowie świetnie się bawili. Towarzyszył im śmiech i zadowolenie. W taką uroczystość zaangażowane są wszystkie dzieci, i o to chyba chodzi, by dzień ten kojarzył się z radością a nie z obowiązkiem.




  • Międzynarodowy Dzień Telefonów Zaufania dla Dzieci

    Z okazji Międzynarodowego Dnia Telefonów Zaufania dla Dzieci Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zapowiedział kampanię edukacyjną skierowaną do dzieci, pedagogów i opiekunów. Akcja rozpocznie się w czerwcu.

    Pierwszy na świecie telefon zaufania dla dzieci powstał w 1970 roku w Nowej Zelandii. Już kilka miesięcy później, niezależnie i bez wiedzy o tej inicjatywie, swoje działanie rozpoczął w Warszawie Młodzieżowy Telefon Zaufania. Przez ostatnie 40 lat powstawało wiele lokalnych i ogólnopolskich telefonów zaufania dla dzieci. Dziś w Polsce istnieje kilkanaście telefonów zaufania dla dzieci i młodzieży. Tylko nieliczne z nich są bezpłatne i ogólnodostępne. 17 Maja to święto telefonów zaufania, ale też szansa na promowanie tej formy pomocy wśród dzieci i młodzieży.

    Światowy Dzień Telefonów Zaufania obchodzony jest, co roku w 160 krajach świata. Inicjatorem tego święta jest Child Helpline International, ogólnoświatowa organizacja zrzeszająca telefony zaufania dla dzieci.

    W bieżącym roku przy okazji święta telefonu zaufania, Rzecznik Praw Dziecka zdecydował się uruchomić kampanię edukacyjną skierowaną do dzieci, pedagogów i nauczycieli. Jej celem jest promocja telefonu zaufania wśród najmłodszych, uczulenie dzieci na to, że nikt nie ma prawa łamać ich podstawowych, zagwarantowanych w konwencji praw oraz uświadomienie im, gdzie mogą szukać pomocy w razie pojawienia się problemu.

    - Nie wszystkie dzieci wychowują się w warunkach optymalnych dla ich rozwoju, nie zawsze otoczone są osobami, na które mogą liczyć w trudnych chwilach, albo zwyczajnie wstydzą się lub boją się mówić o swoich problemach wprost. Zwiększanie wśród najmłodszych świadomości na temat tego, że jest ktoś, kto chce ich wysłuchać, na kogo zawsze mogą liczyć, że dzwoniąc po pomoc zachowują anonimowość, zwiększa ich poziom zaufania oraz daje im poczucie bezpieczeństwa – powiedział Marek Michalak.

    Najważniejszym celem wszystkich jest propagowanie idei pomocy dzieciom. – Promocja telefonów zaufania wśród dzieci jest niezwykle ważnym zadaniem.

    Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka został uruchomiony w 2008 roku z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalaka. Każde dziecko potrzebujące pomocy może zadzwonić na numer 800 12 12 12, z którym można połączyć się bezpłatnie z każdego telefonu stacjonarnego oraz z telefonów komórkowych głównych operatorów sieci komórkowych. Telefon jest czynny przez całą dobę.

    www.youtube.com/watch?v=UazLHvfNXc0




    Światowy Dzień Chorego

    01 czerwca 2013 r. z okazji Światowego Dnia Chorego , który został ustanowiony przez Papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 r. w 75.rocznicę objawień fatimskich i w 11.rocznicę zamachu na jego życie odbyła się msza św. w kościele św. Stanisława BM.

    Uczniowie klasy I b i II a przygotowały program artystyczny pod kierunkiem pani Ewy Dubisz i Danuty Wawrzyniak, który miał na celu podzielenie się z chorymi ich radościami i smutkami. Część artystyczna, w której dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki pozwoliła zapomnieć o cierpieniu chorych i wywołała na ich twarzach uśmiech. Po życzeniach i odśpiewaniu "Sto lat" mali artyści obdarowali wszystkich upominkami przygotowanymi przez panią Agnieszkę Konieczną. Dzieci zostały nagrodzone oklaskami i cukierkami oraz przyjęły życzenia z okazji Dnia Dziecka. Wszyscy zebrani wzięli udział we wspólnym poczęstunku.




  • Wycieczka klasy IV a: Szlak Piastowski - Toruń, 28 - 29 maja 2013 r.




  • Dzień Matki i Ojca w "Trójce"

    Dzień Matki i Ojca to święta, których nie sposób pominąć. Z tej to właśnie okazji uczniowie naszej szkoły zaprosili Rodziców na uroczystość, aby podziękować im za miłość, troskę oraz trud włożony w wychowanie.

    Impreza odbyła się 24 maja 2013 r. o godzinie 16.30 na sali gimnastycznej. Licznie przybyłych Rodziców serdecznie powitała pani dyrektor Arleta Szkudlarek.

    Uczniowie zaprezentowali swoje liczne talenty: aktorskie, wokalne, muzyczne i taneczne. Przygotowane przez opiekunów a przeprowadzone przez uczniów konkurencje z udziałem dzieci i rodziców przyniosły wszystkim wiele emocji.

    Organizatorzy




  • Straż Pożarna w Koźminie Wlkp.
    Wizyta klas pierwszych z wychowawcami Genowefą Bączkowską i Danutą Wawrzyniak
    23 maja 2013 r.




  • Gry i zabawy przeciwko agresji

    Gry i zabawy są bardzo przystępną formą terapii przeciwko wszelkim zachowaniom agresywnym u dzieci. Zabawy te pełnią również funkcję wentylów, co pomaga odreagować napięcie.

    Zabawom i grom można przypisać szczególne cele nauczania np.:

    • dostrzeganie i wyrażanie agresywnych odczuć,
    • opanowanie agresji,
    • rozpoznawanie elementów wyzwalających w nas złość i agresję,
    • lepsze rozumienie samego siebie,
    • pokojowe rozwiązywanie konfliktów.

    Nasze przedszkolaki miały przyjemność uczestniczyć w zabawie, którą osobiście prowadziła pani psycholog mgr Joanna Rogowska – Sroka z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Krotoszynie. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród przedszkolaków.

    Za wspaniałą zabawę pani Joannie Rogowskiej – Sroka
    SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.

    Agnieszka Konieczna




  • Wycieczka klas pierwszych do Wrocławia - 22.05.2013 r.




  • Wycieczka klasy VI b do Warszawy - 15.05. - 17.05.2013 r.




  • "Żyj i baw się po trzeźwemu bez przemocy w rodzinie"

    Takie motto przyświecało organizatorom spotkania (Impresariat Artystyczny "Ha – Bart"), w ramach którego uczniowie ze świetlicy środowiskowej działającej przy Szkole Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego obejrzeli spektakl pt. "Skarb Dobroci". Miało to miejsce 15 maja 2013 r. Bilety oraz przejazd ufundował Urząd Miasta i Gminy Koźmin Wlkp.

    Przedstawienie odbyło się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie. Uczestniczyliśmy w baśniowych przygodach małego Dyzia w pełnej przygód Krainie Dobroci. Baśń podejmowała tematy wychowawcze takie jak: prawdomówność, pracowitość, szczerość, uczynność oraz uśmiech. Walorami spektaklu było nie tylko pouczające przesłanie, ale także piękna muzyka oraz piosenki stworzone specjalnie do tego przestawienia.

    Opiekunowie Świetlicy Środowiskowej




    Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

    30 kwietnia uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami oraz dyrekcja szkoły uczestniczyli w akademii, aby uczcić Święto Konstytucji 3 Maja. W tym roku mijają już 222 lata od jej uchwalenia. Montaż słowno-muzyczny został przygotowany pod kierunkiem nauczycieli: Alicji Gawrońskiej, Ilony Styburskiej i Łukasza Mikołajczyka. Całość rozpoczął polonez w wykonaniu uczniów klasy VI b. Następnie uczniowie poprzez recytacje wierszy i śpiew członków chóru szkolnego przenieśli nas w klimat tamtych dni. Moglibyśmy powiedzieć, że to zamierzchła przeszłość. Jednak musimy sobie uświadomić, że o dziejach naszego narodu nie wolno nam zapominać. Należy szanować i czcić ważne narodowe święta.




  • Zdjęcia z Holandii




  • Dzień Ziemi

    Tegoroczne obchody Dnia Ziemi rozpoczęły się w naszej szkole już w połowie kwietnia. We wtorek, 16 kwietnia wszystkie klasy wykonywały plakaty związane z ochroną przyrody. Następnie plakaty te zdobiły korytarz szkolny na parterze.

    Ponadto odbył się konkurs na kartkę z życzeniami z okazji święta naszej planety. Wszystkie kartki zostały wyeksponowane w łączniku szkolnym. Wszyscy uczestnicy tych konkursów zostaną nagrodzeni na najbliższym apelu szkolnym.

    22 kwietnia 2013 roku wszyscy uczniowie nosili zielone listki przypięte do koszulek. Tego dnia o godz. 16.00 grupa uczniów z naszej szkoły wyruszyła pod przewodnictwem pani Małgorzaty Garlińskiej oraz pani Danuty Wawrzyniak na Nowy Rynek podziwiać wiosnę.

    Najpierw obejrzeliśmy przepiękne gniazdo bocianów. Każdy mógł popatrzeć przez lornetkę oraz zrobić zdjęcie. Wszyscy wyznaczyliśmy kierunki za pomocą kompasu. Następnie udaliśmy się na Most Grębowski, pod którym przepływa rzeka Orla. Sprawdzaliśmy jak szybko płynie woda. Mogliśmy także sprawdzić swoją wiedzę w przeróżnych zagadkach przyrodniczych. Na samym końcu wszyscy otrzymali pyszne lizaki o smaku Coca-Coli.

    Był to jeden z najciekawszych dni w roku. Mamy nadzieję, że za rok będzie równie interesująco.

    Patrycja Janicka
    Natalia Dłużak




  • Zajęcia otwarte dla dzieci sześcioletnich.

    Obniżenie obowiązku szkolnego wiąże się z wieloma przedsięwzięciami i różnorodnymi działaniami. Zadaniem priorytetowym jest przygotowanie szkół na przyjęcie sześciolatków. W związku z czekającymi nas zmianami podejmowane są różnorodne inicjatywy. Rozpoczynając naukę szkolną dziecko wkracza w nowy etap i spotyka się z sytuacją wymagającą zmian w dotychczasowym sposobie życia. Przejście i adaptacja należą do istotnych bodźców rozwojowych i stanowią ważny przełom w życiu każdego dziecka. Podjęcie nowej roli, która jest dużą zmianą, wymaga wielu umiejętności emocjonalnych, społecznych i poznawczych. Niezbędne jest, by dzieci odnalazły się w środowisku szkolnym i przystosowały do jego wymagań, rozumiejąc i akceptując je, i przestrzegając ich.

    Nauczyciele pracujący w naszej szkole bardzo starają się, pomóc dzieciom w tej trudnej dla nich sytuacji. 29 stycznia 2013 r. w ramach zajęć "Komputer bawi i uczy" szcześciolatki uczestniczyły w zajęciach komputerowych prowadzonych przez panią dyrektor Arletę Szkudlarek przy aktywnym współudziale grupy dziewczynek z klasy IVa. 17 kwietnia 2013 r. klasy IIIb i Ib wraz z wychowawcami panią Beatą Mintą i Danutą Wawrzyniak zaprosiły do szkoły dzieci z naszych oddziałów przedszkolnych oraz sześciolatki z przedszkola "Parkowe skrzaty".

    Zajęcia zostały przeprowadzone w sali gimnastycznej. Na początku dzieci wysłuchały opowiadania "Bezludna wyspa", które wprowadziło je w świat zabawy. Sala gimnastyczna została zamieniona w wyspę i podzielona na kilka stref. Dzieci w grupach odwiedzały ciekawe zakątki wyspy. W każdym miejscu czekały na nie nowe atrakcje. W jednym należało zbudować szałas z ogromnych, kolorowych klocków, w innym z zamkniętymi oczami spróbować niesamowitych wyspiarskich smaków. Można było wspiąć się na drzewo (drabinkę) i zerwać owoc, który był bardzo ważnym elementem w grze "Sałatka owocowa". W kolejnym zakątku wyspy, usytułowanym nad rwąca rzeką należało idąc po wąskiej kładce przenieść w wiaderkach "kropla, po kropli" wodę pitną. Trzeba było pokonać most drabinkowy między zakątkami, czy "przepłynąć jezioro". Na koniec dzieci z kolorowych rysunków tworzyły mapę wyspy. Spotkanie to miało ułatwić dzieciom nawiązywanie bliższych kontaktów z rówieśnikami i dorosłymi oraz zmniejszyć napięcie związane z nową sytuacją. Mamy nadzieję, że nasze działania przyniosą oczekiwany efekt i dzieci bez lęku przywitają nowy rok szkolny.




  • Wycieczka klas III do Warszawy 12-13 kwietnia 2013 r.




  • Święto Matematyki dla uczniów klas IV - VI

    Na terenie naszej szkoły dla uczniów klas IV – VI zorganizowano Święto Matematyki. W ramach obchodów 11 kwietnia został przeprowadzony Turniej "3 x Happy". Polegał on na trzykrotnym ułożeniu łamigłówek na czas. Odbywał się on na sześciu poziomach trudności a dotyczył łamigłówek kategorii Happy Cube (łamigłówki Milano, New York, Tokyo, Amsterdam, Paris i Brussels, z których powstają kostki o krawędziach 4 cm): poziom niebieski, zielony, żółty, pomarańczowy, czerwony, fioletowy. Ponadto wszyscy uczniowie z klas IV – VI brali udział w konkursie "Mistrz rachunku pamięciowego szkoły". 11 kwietnia uczniowie naszej szkoły oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Koźminie Wlkp. uczestniczyli w Turnieju matematyczno – sportowym. Uczestnikami turnieju były drużyny wyłonione w sposób losowy. Uczniowie rozwiązywali krzyżówki oraz układali tangramy.
    W ramach konkurencji sportowych odbył się rzut do kosza i wyścig w rzędach.

    Wyniki turnieju "3 x Happy"

    Poziom niebieski

    • I miejsce – Jakub Cieszyński-Manitius (kl. VI b) czas 2 minuty 33 sekundy
    • II miejsce – Joanna Zajfert (kl. VI a)
    • III miejsce – Maciej Gawroński (kl. II a)

    Poziom zielony

    • I miejsce – Jakub Cieszyński-Manitius (kl. VI b) czas 2 minuty 27 sekund
    • II miejsce – Joanna Zajfert (kl. VI a)
    • III miejsce – Szymon Gawroński (kl. VI b)

    Poziom żółty

    • I miejsce – Jakub Cieszyński-Manitius (kl. VI b) czas 5 minut (5 łamigłówek)
    • II miejsce – Joanna Zajfert (kl. VI a)
    • III miejsce – Łukasz Frąckowiak (kl. VI a)

    Poziom pomarańczowy

    • I miejsce – Jakub Cieszyński-Manitius (kl. VI b) czas 3 minuty
    • II miejsce – Maciej Gawroński (kl. II a)
    • III miejsce – Joanna Zajfert (kl. VI a)

    Poziom czerwony

    • I miejsce – Maciej Gawroński (kl. II a) czas 5 minut (5 łamigłówek)
    • II miejsce – Jakub Cieszyński-Manitius (kl. VI b)
    • III miejsce – Szymon Gawroński (kl. VI b)

    Poziom fioletowy

    • I miejsce – Jakub Cieszyński-Manitius (kl. VI b) czas 5 minut (5 łamigłówek)
    • II miejsce – Joanna Zajfert (kl. VI a)
    • III miejsce – Maciej Gawroński (kl. II a)

    Wyniki konkursu "Mistrz rachunku pamięciowego szkoły"

    kl. IV

    • I miejsce – Agnieszka Brdys (kl. IV a)
    • II miejsce – Kacper Szajda (kl. IV a)
    • III miejsce – Milena Majdecka (kl. IV a)

    kl. V

    • I miejsce – Amanda Grzonka (kl. V a)
    • II miejsce – Magdalena Zmyślona (kl. V a)
    • III miejsce – Bartosz Kucharski (kl. V a)

    kl. VI

    • I miejsce – Patrycja Janicka (kl. VI a)
    • I miejsce – Marcin Kasperkowiak (kl. VI b)
    • II miejsce – Jagoda Sokołowska (kl. VI a)

    Wyniki Turnieju matematyczno - sportowego

    I miejsce

    • Jessica Szajda SP nr 3
    • Natalia Dłużak SP nr 3
    • Bartosz Kucharski SP nr 3
    • Marcelina Szewczyk SP nr 3
    • Julia Kowalska SP nr 1
    • Natalia Ptak SP nr 1

    II miejsce

    • Patrycja Janicka SP nr 3
    • Amanda Grzonka SP nr 3
    • Maja Zmyślona SP nr 3
    • Agnieszka Brdys SP nr 3
    • Maria Kryś SP nr 1
    • Marcin Szymański SP nr 1

    III miejsce

    • Joanna Waleńska SP nr 3
    • Dawid Grzonka SP nr 3
    • Filip Chałupniczak SP nr 3
    • Wojciech Pestka SP nr 1
    • Jakub Kaczyński SP nr 3
    • Marcin Kasperkowiak SP nr 3

    IV miejsce

    • Dariusz Idkowiak SP nr 3
    • Wojciech Minta SP nr 3
    • Stanisław Styburski SP nr 3
    • Mikołaj Jakubiak SP nr 3
    • Mateusz Maleszka SP nr 3
    • Bartosz Góral SP nr 1

    Organizatorami Święta Matematyki była Alicja Gawrońska (nauczyciel matematyki) i Łukasz Mikołajczyk (nauczyciel wychowania fizycznego). Dziękujemy za pomoc podczas Turnieju matematyczno – sportowego: Danucie Mikule (byłemu nauczycielowi matematyki) oraz Dobrochnie Gorzelannej (praktykantce). Cieszymy się, że byli z nami obecni uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 wraz z nauczycielem Izabelą Weichbrodt. Wszyscy wspaniale bawili się rozwiązując zadania matematyczne czy rywalizując podczas konkurencji sportowych. Walka była zacięta. O zdobyciu pierwszego miejsca zadecydowała dogrywka.

    Nagrody w organizowanych konkursach ufundował Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. Maciej Bratborski, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, firma Matejuk oraz Ilona i Sławomir Krzyminscy.

    Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.




  • "Święto matematyki" w klasach I - III

    11 kwietnia 2013 roku w naszej szkole obchodziła swoje święto matematyka. Dzieci z klas I-III dowiedziały się, że matematyka to nie tylko trudne do rozwiązania zadania, ale również wspaniała zabawa liczbami oraz figurami geometrycznymi. Spotkanie zapewniło dzieciom sporą dawkę rozrywki, świetną zabawę jak również poszerzyło ich wiedzę matematyczną. Zadania dla dzieci przygotowali nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej: Beata Minta, Genowefa Bączkowska, Danuta Wawrzyniak, Ewa Dubisz, Katarzyna Walczak oraz Katarzyna Lewandowicz.

    Uczniowie klas trzecich rozwiązywali test dotyczący zagadnień matematycznych. W oczekiwaniu na wynik uczniowie rozwiązywali sudoku oraz grali w gry matematyczne. Tytuł "As trzecich klas" zdobyli: Maciej Kaźmierczak, Weronika Ratajczak, Zuzanna Stasiak. Dzieci klas drugich w grupach rozwiązywały łamigłówki oraz zadania matematyczne przygotowane przez nauczyciela. Dzięki którym udało wyłonić się zwycięską drużynę. Oczekując na wynik konkursu uczniowie układali "piankowe kostki". Zwyciężyła drużyna "kółek" w składzie: Oliwia Dubisz, Oliwia Garkowska, Natalia Grzemska.

    W klasach pierwszych uczniowie układali "pajace" z figur geometrycznych, rozwiązywali przygotowane dla nich łamigłówki, krzyżówki, rebusy oraz układali tangramy i pussy. Najlepszymi okazali się: Kamil Kaczyński, Aleksandra Gorzelanna, Marcin Ziajka oraz Agata Stanisławska.

    Wszyscy uczestnicy "Święta Matematyki" otrzymali upominki oraz dyplomy uczestnictwa.

    Cały program zawierał sporą dawkę rozrywki i humoru, zapewnił dzieciom wspaniałą zabawę jednocześnie ucząc i pogłębiając ich wiedzę matematyczną.




  • Apel Wielkanocny

    Wielkanoc to czas otuchy i nadziei, czas odrodzenia się wiary w siłę Chrystusa i w siłę człowieka. W atmosferę tych pięknych świąt całą społeczność szkolną wprowadził apel. "Zanurzeni w miłosierdziu". Pod takim hasłem 27 marca w naszej szkole odbył się uroczysty Apel Wielkanocny.

    W świąteczny nastrój wprowadziła wszystkich Pani dyrektor szkoły Arleta Szkudlarek, życząc wszystkim wesołych, spokojnych i rodzinnych świąt Wielkanocnych.

    W części artystycznej uczniowie wcielili się w postacie osób będących świadkami Jezusa zmartwychwstałego. Ich wspaniała gra aktorska uświadomiła wszystkim, że święta Wielkanocne to nie tylko bazie, pisanki czy Śmigus Dyngus, ale przede wszystkim Chrystus, który oddał za nas życie i dzięki temu zapewnił nam zbawienie. Uroczystość przygotowali p. Mariola Marchwicka, p. Kinga Bura oraz p. Agnieszka Konieczna.




  • 22 marca w Szkole Podstawowej nr 3 im. K. Makuszyńskiego odbyło się spotkanie z aktorem. Grupa teatralna 22+1 gościła aktora Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu pana Marcina Trzęsawskiego.

    Bardzo szybko gość i gospodarze złapali sympatyczny kontakt. Wesołe anegdoty o życiu teatralnym wprowadziły wesoły, swobodny nastrój. Pan Marcin opowiadał o tym, jak został aktorem, podzielił się zakulisowymi tajemnicami teatru, a także udzielił wielu wskazówek dotyczących poruszania się na scenie. Scenkom prezentowanym i przygotowanym na gorąco przez gospodarzy pomogły przywiezione przez pana Trzęsawskiego lalki. Zabawa z prawdziwą lalką teatralną przysporzyła młodym aktorom sporo radości i zabawy.

    Na zakończenie wszyscy otrzymali od pana Marcina drobne upominki, autografy oraz zaproszenie na mini warsztaty aktorskie, które odbędą się na prawdziwych deskach teatru.




  • 21 marca w sali kinowo – widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury odbyło się przedstawienie teatralne pt. „Klasówka z legend”. Spektakl ten był podsumowaniem projektu unijnego Koźmin, legendy i my, który był realizowany w naszej szkole od października 2012 roku. Na widowni zasiadł burmistrz pan Maciej Bratborski, radni miasta, dyrektorzy szkół, przedstawiciele prasy, rodzice występujących młodych aktorów oraz inni mieszkańcy naszego miasta.

    Spektakl został wyreżyserowany przez Katarzynę Mikołajczak, scenografię i stroje opracowała Agnieszka Walczak – Gryska. Wielką pomoc zaoferowali rodzice, pani Ewa Kopa oraz pani Hanna Chałupniczak, którym bardzo dziękujemy.




  • Wiosenny rozkwit talentów

    21 marca obchodzimy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Jak każdego roku jest to w Szkole Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego dzień wyjątkowy i mocno odbiegający swoim charakterem od szarej szkolnej rzeczywistości. W tym roku uczniowie mieli możliwość zaprezentować swoje rozliczne talenty podczas okolicznościowego apelu. Wszyscy zebrali się w sali gimnastycznej, gdzie na oczach uczniów i nauczycieli prezentowali swoje umiejętności. Najpierw wsłuchiwaliśmy się w występy utalentowanych wokalistów, następnie na scenę wskoczyli tancerze, prezentując oszałamiające możliwości ludzkiego ciała. Zaraz po nich publiczność miała okazję poznać inny rodzaj talentu – grę na instrumentach, a po niej na scenie pojawili się recytatorzy. Zakończeniem przemiłego spotkania było wręczenie drobnych upominków wszystkim, którzy zdecydowali się zaprezentować na forum swój talent.

    G.Bączkowska




  • Ćwiczenia percepcji słuchowej i wzrokowej dla dzieci młodszych.

    Co to jest percepcja słuchowa i wzrokowa? Z jakimi trudnościami borykają się dzieci, u których stwierdzono zaburzenia percepcji słuchowej i wzrokowej? Jakie ćwiczenia należy wykonywać, aby usprawnić funkcje deficytowe? Wszystkich zainteresowanych odpowiedzią na powyższe pytania zachęcam do lektury materiałów informacyjnych zamieszczonych w zakładce "Publikacje". Materiały dla Rodziców: Ćwiczenia percepcji słuchowej i wzrokowej dla dzieci młodszych.

    Joanna Bratborska




    DZIEŃ KOBIET W NASZEJ SZKOLE

    Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. W Polsce to święto było popularne w okresie PRL. Początkowo ofiarowywano kobietom goździki, a później tulipany. Obecnie corocznie odbywają się organizowane przez feministki demonstracje połączone z happeningiem na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn. W naszej szkole Dzień Kobiet obchodziliśmy 12 marca. Na pierwszej godzinie lekcyjnej wszyscy uczniowie zebrali się w sali gimnastycznej, gdzie czekało na nich wiele atrakcji. Jakub Kaczyński oraz Marcin Kasperkowiak wcielili się w role prowadzących program "Miasto kobiet". W programie wystąpili: znany wszystkim wokalista zespołu Weekend - Radosław Liszewski (F. Chałupniczak) oraz światowej sławy projektant mody - Georges Chakra (M. Maleszka). Panowie byli jurorami i nadzorowali konkurencje, w których musiały się zmierzyć nauczycielki. Zadania były dość nietypowe, bo raczej męskie, ale nasze panie – jak przystało na współczesne kobiety - doskonale sobie z nimi poradziły. Cały apel uświetnił występ grupy tanecznej oraz chóru szkolnego. Oczywiście nie obyło się bez życzeń, podziękowań i kwiatów. Wszyscy nauczyciele i uczniowie bardzo miło wspominają ten wyjątkowy dzień.

    Kinga Bura




  • Sześciolatek w przyjaznej szkole – wyróżnienie dla Trójki

    Już niedługo w ławkach szkolnych obowiązkowo zasiądą dzieci sześcioletnie. Aby dobrze czuły się w murach naszej szkoły, rodzice i nauczyciele oraz starsi uczniowie czynią wiele starań. Mamy się czym pochwalić, wobec tego już po raz drugi wzięliśmy udział w II edycji konkursu "Mam 6 lat" ogłoszonego przez MEN.
    Jego celem jest promowanie i upowszechnianie najciekawszych inicjatyw podejmowanych w celu zapewnienia dzieciom sześcioletnim przyjaznej adaptacji do edukacji szkolnej.

    W konkursie wzięli udział uczniowie klas I – III, którzy rozpoczęli naukę w wieku sześciu lat. Zosia Gryska, Zosia Stempniak, Zuzia Stasiak oraz Mateusz Kowański, wykonali piękne prace konkursowe, natomiast Rada Rodziców przygotowała prezentację multimedialną, nt. "Sześciolatek w przyjaznej szkole". Prezentacja ukazała warunki, jakie zostały stworzone dla najmłodszych uczniów, ich sukcesy oraz ciekawe inicjatywy podejmowane przez nauczycieli i rodziców, które sprawiają, że nasza szkoła jest w pełni przygotowana, aby naukę w niej podjęły sześciolatki.

    Wojewódzka Gala odbyła się w auli Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II Stopnia im. M. Karłowicza w Poznaniu 7 marca 2013 roku. Wzięła w niej udział dyrektor Arleta Szkudlarek, przewodnicząca Rady Rodziców Wioleta Stasiak, przedstawiciel Rady Pedagogicznej Danuta Wawrzyniak oraz troje uczniów.
    Kapituła konkursu doceniła starania naszej szkoły, przyznając wyróżnienie dla Rady Rodziców za przygotowaną prezentację multimedialną, a nagrody wręczyła pani Elżbieta Walkowiak Wielkopolski Kurator Oświaty.

    Podczas gali nasza prezentacja była przedstawiana zaproszonym gościom, mieliśmy niezwykłą satysfakcję, że praca rodziców i nauczycieli zyskała uznanie i z dumą oglądaliśmy zdjęcia z organizowanych imprez w naszej szkole, z uśmiechem patrzyliśmy na dzieci, które z nieukrywaną radością oglądały znajome twarze. Cieszymy się, że nasze codzienne starania zostały docenione.

    Danuta Wawrzyniak




  • Laureat z Trójki
    Wojewódzki Konkurs Humanistyczny już rozstrzygnięty

    1 marca w Poznaniu w Szkole Podstawowej nr 15 im. Jana III Sobieskiego odbył się ostatni już etap Wojewódzkiego Konkursu Humanistycznego.

    Marcin Kasperkowiak, uczeń Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego, wraz z innymi finalistami z całej Wielkopolski przystąpił do zmagań konkursowych. Zadaniem humanistów było napisanie w ciągu 60 minut pracy związanej z lekturą konkursową. Marcin wykazał się bogatym słownictwem, szeroką wiedzą humanistyczną, oryginalnym ujęciem tematu. Znalazł się w gronie najlepszych uczniów z Wielkopolski. Uzyskał tytuł LAUREATA Wojewódzkiego Konkursu Humanistycznego, tym samym został zwolniony ze sprawdzianu klas szóstych.

    Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    Katarzyna Mikołajczak




  • "Otwarte Drzwi" w Trójce

    Dnia 1 marca 2013 r. nasza szkoła zorganizowała Drzwi Otwarte dla przyszłych uczniów rozpoczynających naukę w oddziale przedszkolnym i klasie pierwszej. Pani dyrektor Arleta Szkudlarek powitała zebranych, zapoznała z programem spotkania oraz w atrakcyjny sposób zaprezentowała dzieciom i ich rodzicom miejsce nauki.

    Dla małych i dużych gości przygotowano program artystyczny pt. "Bal zabawek", w którym zaprezentowali się uczniowie klas trzecich. Wszyscy mogli podziwiać ich śpiew, taniec oraz kolorowe przebrania. Po występie rodzice zostali zapoznani z prezentację multimedialną przybliżającą tradycje szkoły, codzienne zajęcia lekcyjne i poza lekcyjne uczniów klas młodszych oraz ich osiągnięcia. Dopełnieniem tego był folder zawierający informacje o szkole, który otrzymał każdy przybyły. Zaproszeni goście z Poradni Psychologiczno – pedagogicznej wygłosili prelekcję pt. "Moje dziecko idzie do I klasy". Rodzice mieli możliwość skorzystania z konsultacji pedagogicznej i psychologicznej. Zwiedzanie szkoły było dla przybyłych gości wyjątkową okazją do spotkania z dyrekcją i nauczycielami. Rodzice mogli również obejrzeć wyposażenie izb lekcyjnych w pomoce dydaktyczne oraz sprzęt audiowizualny. Dodatkowym atutem naszej szkoły jest nowa, doskonale wyposażona w różnorodny sprzęt sportowy sala gimnastyczna. Istotne dla rodziców było zapoznanie z obowiązującymi podręcznikami, zasadami funkcjonowania świetlicy i stołówki, pracą pedagoga i logopedy. Zwiedzając szkołę rodzice przekonali się, że jest bezpieczna ze względu na monitoring, zainstalowane kamery wewnętrzne oraz odpowiedzialną pracę wszystkich pracowników szkoły.

    Dzieci natomiast mogły uczestniczyć w różnych zajęciach zorganizowanych w kilku salach lekcyjnych. Dużym powodzeniem cieszyły się zabawy ruchowe, tańce, pląsy. Mali goście wykazali się też dużą pomysłowością podczas wykonywania prac plastycznych. Zajęcia warsztatowe z dziećmi odbywały się pod opieką nauczycieli, harcerzy oraz starszych koleżanek i kolegów.

    Dzieci otrzymały "słodkie" upominki, a dorośli skorzystali z kawiarenki przygotowanej przez rodziców naszej szkoły.

    Mamy nadzieję, że był to wyjątkowy dzień. Dziękujemy rodzicom i ich pociechom za tak duże zainteresowanie pracą naszej szkoły. Takie spotkanie ze szkołą jest bardzo ciekawym doświadczeniem dla przyszłych uczniów.




  • Serdecznie dziękujemy za pomoc :)

    Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim, którzy okazali nam życzliwość i pomogli w akcji

    "WIELKOPOLSKA DZIECIOM AFGAŃSKIM"

    Szczególne podziękowania należą się uczniom oraz rodzicom, bez których nie udałoby się uzbierać tak wielu zabawek

    Z całego serca dziękujemy :)




    I TY MOŻESZ POMÓC

    Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie

    Nasza szkoła organizuje akcję humanitarną "WIELKOPOLSKA - DZIECIOM AFGAŃSKIM", mającą na celu pomoc dzieciom afgańskim poszkodowanym w czasie działań wojennych.

    Celem akcji jest zbiórka zabawek wśród dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych i gimnazjach na terenie województwa wielkopolskiego. Zabawki te następnie zostaną przekazane dzieciom afgańskim w sierocińcach i w najbiedniejszych szkołach. W związku z powyższym nasza szkoła zachęca do zbierania zabawek.

    W celu ułatwienia transportu lotniczego, najlepiej, aby były to zabawki pluszowe. Nie muszą być nowe, ale nadające się na prezent. Do zabawki powinien być dołączony liścik z pozdrowieniami lub rysunek.

    Zabawki będą zbierane do 25 lutego 2013 r.

    DZIĘKUJEMY




    DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2013

    Dzień Bezpiecznego Internetu to święto europejskie. Już po raz 10 w prawie 100 krajach na całym świecie obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Obchodzi się go w pierwszej połowie lutego z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu "Safer Internet". W tym roku święto przypadło na dzień 5 lutego 2013.

    Dzień Bezpiecznego Internetu ma zwrócić uwagę na bezpieczny dostęp dzieci i młodzieży do zasobów sieci.

    W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz NASK, odpowiedzialne za realizację programu "Safer Internet".

    Co roku, organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i prywatne osoby do realizowania przez cały luty lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.

    Z tej okazji przez cały miesiąc luty w naszej szkole odbywają się zajęcia na temat bezpiecznego poruszania się po Internecie. Zajęcia będą prowadzone przez wychowawców, pedagoga szkolnego oraz na lekcji informatyki.




    ŚWIETLICA ŚRODOWISKOWA

    Od 4 lutego 2013 r. działalność rozpoczyna świetlica środowiskowa. Celem świetlicy jest organizacja czasu wolnego dzieci i młodzieży w godzinach popołudniowych.

    Zajęcia prowadzone będą na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 im. K. Makuszyńskiego, ul. Klasztorna 29.

    Świetlica funkcjonowała będzie od poniedziałku do piątku w godzinach od 15:00 do 18:00.

    Osoby prowadzące zajęcia posiadają pełne kwalifikacje do prowadzenia zajęć uwzględnionych w programie pracy świetlicy.

    Zgłoszenia do sekretariatu Szkoły Podstawowej nr 3 im. K. Makuszyńskiego, ul. Klasztorna 29 (tel. 62 7216764) lub po godzinie 15:30 u opiekuna świetlicy.




    Szkolna Kasa Oszczędności (SKO)

    W roku szkolnym 2012/2013 swoją działalność kontynuuje Szkolna Kasa Oszczędności. Celem SKO jest kształtowanie wśród uczniów nawyku systematycznego oszczędzania. Do SKO należy 92 uczniów naszej szkoły. SKO posiada swoją stronę internetową, która przygotowana jest zarówno dla uczniów, opiekunów oraz nauczycieli. Uczniowie mogą skorzystać z wielu atrakcyjnych gier i zabaw uczących oszczędzania. Każde dziecko, które zaloguje się na www.skowsgb.pl swoje oszczędności może zapisywać na wirtualnej książeczce – animowanej śwince skarbonce, która w miarę oszczędzania zyskuje nowe atrybuty.




    Etap powiatowy
    XVII Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce.

    4 lutego 2013 roku nasza szkoła była organizatorem etapu powiatowego XVII Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. O randze konkursu świadczy fakt, że we współorganizację zaangażowani są Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Kuratorium Oświaty, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

    XVII edycja Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce została objęta patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.

    Celem Konkursu jest przybliżenie uczniom szkół podstawowych i gimnazjów dziedzictwa kulturowego Wielkopolski, jej historii, flory, fauny, tradycji, gwary i kultury regionalnej, a poprzez to kształtowanie poczucia własnej tożsamości oraz związku z regionem. Dobór treści programowych jest dostosowany do percepcji uczniów na danym poziomie nauczania, bierze pod uwagę nauczanie interdyscyplinarne.

    Do tegorocznych zmagań konkursowych przystąpiło 35 uczniów z sześciu szkół podstawowych powiatu krotoszyńskiego oraz 6 uczniów koźmińskiego gimnazjum. Naszą szkolę reprezentowało 9 uczniów. W uroczystości wziął udział Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wlkp., pan Maciej Bratborski. Poczęstunek dla uczestników ufundował Starosta Krotoszyński, pan Leszek Kulka.

    Do etapu rejonowego zakwalifikowano 17 uczniów ze szkół podstawowych, jednak oficjalne wyniki konkursu zostaną ogłoszone 11 lutego 2013 roku na stronie Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski www.sgipw.wlkp.pl/

    Małgorzata Garlińska




  • Dzień Babci i Dziadka

    21 i 22 stycznia obchodziliśmy Dzień Babci i Dzień Dziadka. Była to dobra okazja, by przypomnieć sobie o osobach, którym zawdzięczmy rozkosz naszego dzieciństwa. W tych dniach nie zapomnieliśmy o nich, składając im najserdeczniejsze życzenia.

    W dniu 01 lutego 2013 roku w szkolnych murach naszej szkoły odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Jak co roku dziadkowie i babcie nie zawiedli i tłumnie przybyli na uroczystość. Po przywitaniu zaproszonych gości przez dyrektora szkoły - panią Arletę Szkudlarek uczniowie klas I – III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych pod opieką swoich wychowawczyń zaprezentowały program artystyczny. Były to wiersze przeplatane piosenkami. Mali artyści z przejęciem recytowali i śpiewali okazując w ten sposób wdzięczność swoim kochanym babciom i dziadkom za ich miłość, opiekę, ciepło i troskę. Dumne babcie i szczęśliwi dziadkowie nagradzali występujących gromkimi brawami. Na ich twarzach można było zaobserwować uśmiech i radość.

    Na koniec wszystkie dzieci zaśpiewały "Sto lat" i wręczyły swoim babciom i dziadkom słodkie upominki. Wspaniała atmosfera, która towarzyszyła uroczystości była okazją do miłego spędzenia popołudnia.




  • 29 stycznia grupa teatralna 22+1 ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. K. Makuszyńskiego przeżyła niesamowite chwile w Teatrze Animacji w Poznaniu. Mieliśmy okazję podziwiać przedstawienie teatralne, pt. "Calineczka" na motywach baśni CH. H. Andersena. W magiczny świat baśni przenieśli nas aktorzy sceny poznańskiej, którzy swą grą wywoływali uśmiech i łzy, a przede wszystkim stali się autorami niesamowitych przeżyć artystycznych.

    Po spektaklu zostaliśmy zaproszeni do zwiedzenia teatru. W tę ciekawą podróż zabrała nas aktorka Elżbieta Węgrzyn, która w obejrzanym przez nas przedstawieniu zagrała Ropuchę oraz Elfią Matkę. Bardzo ciekawie opowiadała o swojej pracy, pokazała najbardziej tajemnicze miejsca w teatrze, zaprowadziła na scenę, gdzie mieliśmy swoje aktorskie 5 minut. Zaciekawiła również pracą lalkarza, mieliśmy okazje podziwiać piękne lalki, biorące udział w wielu spektaklach.

    Po duchowych uniesieniach wyruszyliśmy zaspokoić głód w restauracji Sphinx, nakarmieni duchowo i cieleśnie wróciliśmy do domu pełni wrażeń gotowi do kolejnych doświadczeń teatralnych.

    Katarzyna Mikołajczak




  • Wszystkim uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom dziękujemy za zaangażowanie w przebieg akcji!

    Właśnie zakończyła się piąta edycja akcji "Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę". Celem programu, realizowanego przez Tesco we współpracy z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Zwierząt Animals, jest wsparcie schronisk dla zwierząt w najtrudniejszym dla nich okresie. Akcję wspierały gwiazdy – dziennikarka Beata Sadowska oraz wokaliści Robert Gawliński i Łukasz Zagrobelny. Od 17 do 30 stycznia 2013 roku, co dziesiąta złotówka wydana na karmy marki własnej Tesco została przeznaczona na bieżące potrzeby 10 schronisk wybranych w internetowym głosowaniu. Głosy na schroniska oddawaliśmy na oficjalnym profilu "Eksperci Tesco" na Facebook’u – www.facebook.com/Eksperci.Tesco.

    W głosowaniu brało udział 168 schronisk, rekomendowanych przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt Animals. Dodatkowo, przez dwa kolejne weekendy (18-20 i 25-27 stycznia) w wybranych sklepach Tesco, wolontariusze zbierali karmę (około 50 ton), koce, miski i inne dary, które trafią do schronisk z najbliższej okolicy danego sklepu Tesco.

    W tegorocznej akcji "Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę" na schroniska oddano łącznie ponad 135 tysięcy głosów. Łączna kwota wsparcia jaka trafi do 10 zwycięskich schronisk to 33 200 zł, co oznacza, że do każdego z nich zostanie przekazana kwota ponad 3 tysiące złotych. My wszyscy głosowaliśmy oczywiście na Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Krotoszynie, ul Ceglarska 11.

    Dzięki wspaniałej postawie wszystkich miłośników zwierząt z naszej szkoły oraz całego powiatu schronisko to zajęło 5 miejsce, zdobywając 6013 głosów.

    Poniżej znajduje się lista schronisk, które otrzymały największą ilość głosów.

    Małgorzata Garlińska
    Danuta Wawrzyniak




    "ZIMOWE SZALEŃSTWO"
    W BORZĘCICZKACH

    W miniony weekend przedstawiciele naszej szkoły mieli zaszczyt po raz kolejny gościć w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Borzęciczkach.

    Gospodarze imprezy zapewnili nam wiele atrakcji, m.in. wspaniale przygotowana część artystyczna, pląsy, bal karnawałowy, prelekcja i warsztaty prowadzone przez przedstawicieli Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Krotoszynie na temat "Bawimy się bez nałogów" jak również zajęcia sportowe oraz pożegnalny obiad.

    Okazje do przeżycia mile spędzonego czasu miały Zuzanna Nowacka, Julia Młokosiewicz, Marlena Woźniak, Wiktoria Maciejewska pod opieką pani Agnieszki Koniecznej.

    Za wspaniałą zabawę serdecznie dziękujemy.




  • Ferie - zajęcia plastyczne "W krainie śniegu i lodu"

    Jak co roku podczas ferii zimowych w naszej szkole odbyły się ciekawe zajęcia. Jedne z nich to zajęcia plastyczne ulubiona forma pracy dzieci. Tematyka zajęć związana była z aktualną porą roku. Na zajęciu dzieci miały możliwość rozwijania swoich umiejętności plastycznych. Formy i metody pracy dostosowane były do indywidualnych potrzeb i możliwości dzieci. Działalność tego typu zajęć zachęcała uczniów do samodzielnego tworzenia, łączyła elementy zabawy z elementami pracy wpływając w ten sposób na rozwijanie pomysłowości i własnej inicjatywy twórczej. Poprzez wspólną pracę i zabawę grupa integrowała się kształtując pozytywne relacje wśród koleżanek i kolegów.




    Turniej „3 x Happy”

    Podczas ferii zimowych 23 stycznia 2013 roku został zorganizowany turniej przygotowujący uczniów do szkolnego turnieju "3 x Happy". Polegał on na trzykrotnym ułożeniu łamigłówek Happy na czas. Odbywał się on na sześciu poziomach trudności, łamigłówek kategorii Happy Cube (łamigłówki Milano, New York, Tokyo, Amsterdam, Paris, i Brussels, z których powstają kostki o krawędziach 4 cm): poziom 1 niebieski, poziom 2 zielony, poziom 3 żółty, poziom 4 pomarańczowy, poziom 5 czerwony, poziom 6 fioletowy.

    Wyniki turnieju:

    Poziom niebieski
    I miejsce – Filip Chałupniczak (kl. V a)
    II miejsce – Marcelina Szewczyk (kl. VI b)
    III miejsce – Patrycja Kaźmierczak (kl. VI b)

    Poziom zielony
    I miejsce – Maciej Gawroński (kl. II a)
    II miejsce – Mikołaj Jakubiak (kl. V a)
    III miejsce – Weronika Krawczyk (kl. VI b), Joanna Zajfert (kl. VI a)

    Poziom żółty
    I miejsce – Weronika Krawczyk (kl. VI b)
    II miejsce – Maciej Gawroński (kl. II a), Marcin Kotowski (kl. IV a)
    III miejsce – Michał Zmyślony (kl. III b), Joanna Zajfert (kl. VI a)

    Poziom pomarańczowy
    I miejsce – Maciej Gawroński (kl. II a)
    II miejsce – Joanna Waleńska (kl. V a)
    III miejsce – Weronika Krawczyk (kl. VI b), Joanna Zajfert (kl. VI a)

    Poziom czerwony
    I miejsce – Joanna Zajfert (kl. VI a)
    II miejsce – Marcin Kotowski (kl. IV a)
    III miejsce – Weronika Krawczyk (kl. VI b), Michał Zmyślony (kl. III b)

    Poziom fioletowy
    I miejsce – Weronika Krawczyk (kl. VI b)
    II miejsce – Maciej Gawroński (kl. II a), Marcin Kotowski (kl. IV a)
    III miejsce – Joanna Zajfert (kl. VI a), Michał Zmyślony (kl. III b)




    DYSKOTEKA WALENTYNKOWA

    22 stycznia 2013r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka dla klas IV - VI z okazji zbliżających się Walentynek. Muzyka była naprawdę świetna! Bawiliśmy się przy rytmach "Gangam Style" czy "Good Time". Koleżanki z klasy VI przygotowały również konkursy, np. bieg z jajkiem, taniec z miotłą, czy rysowanie serca z zamkniętymi oczyma. Wszyscy do domu wróciliśmy pełni dobrych wrażeń.

    Marcin i Jakub




  • W czasie ferii zimowych odbył się w naszej szkole konkurs "Angielski kontra Polski". Uczniowie nie tylko poznawali różnice miedzy językami ale również ich podobieństwa. Uczestnicy konkursu zmagali się z pytaniami, na które musieli odpowiadać w języku polskim i angielskim oraz z tekstem napisanym w obu językach. Ostatnim zadaniem uczniów było wykonanie plakatów demonstrujących oba języki. Plakaty można obejrzeć w szkole. W naszym konkursie nikt nie był przegrany, ponieważ na każdego uczestnika czekała pyyyyyyszna niespodzianka. Zapraszamy na konkurs za rok!

    Agata Wyduba i Kinga Bura




    Ferie zimowe "Pierwsza pomoc".

    Każdy mógł się nauczyć podstawowych zasad pierwszej pomocy. Okazją było spotkanie uczniów klas I-III zorganizowane w czasie ferii zimowych.

    Pierwsza pomoc przedmedyczna jest to zespół czynności wykonywanych w razie nagłego wypadku w celu zminimalizowania następstw, zanim możliwe będzie udzielenie specjalistycznej pomocy medycznej. Każdy może nauczyć się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, gdyż nawet skomplikowanie brzmiąca resuscytacja to w rzeczywistości kilka prostych czynności. jednak od tego, czy znajdzie się ktoś, kto je prawidłowo wykona, może zależeć czyjeś życie. Samo życie pisze niejednokrotnie scenariusze , w których wiedza o tym, jak pomóc, w połączeniu z szybkim działaniem dają szansę skutecznej pomocy. Ważne jest, aby edukację prozdrowotną rozpocząć jak najwcześniej, czego potwierdzeniem są wydarzenia, w których dzieci służyły pomocą w nagłych wypadkach. Wykorzystując więc dziecięcą ciekawość i chęć poznania nowego, podpierając się ciekawą formą zabawy zorganizowałyśmy dla klas I-III spotkanie w czasie ferii zimowych. Udostępnione zostały pomoce dydaktyczne tj. film edukacyjny, fantom, manekin "Mini Anne", kartonowe aparaty telefoniczne, podstawowe środki opatrunkowe, apteczka pierwszej pomocy.

    Mamy nadzieję, że udało nam się w ciekawy i atrakcyjny sposób przekazać naszym najmłodszym wiedzę z zakresu pierwszej pomocy.

    Danuta Wawrzyniak
    Genowefa Bączkowska
    Donata Lewandowicz – pielęgniarka szkolna




  • Chwile relaksu na basenie w Jarocinie

    W naszej szkole nie sposób się nudzić! Jak co roku w trakcie ferii uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Koźminie Wielkopolskim mogli skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych przez nauczycieli. Wielkim powodzeniem cieszył się wyjazd na basen do Jarocina. Wycieczka odbyła się 16 stycznia. Uczniowie mogli skorzystać z części rekreacyjnej aquaparku, która składa się z trzech podstref: "dzikiej rzeki", basenu wyposażonego w siedziska z masażem, brodzika dla małych dzieci oraz zjeżdżalni. Po raz kolejny udało się połączyć przyjemne z pożytecznym, bowiem pływanie to jeden z najważniejszych czynników w procesie wychowania fizycznego dzieci i młodzieży. Zajęcia na basenie to świetna gimnastyka, która rozwija wszystkie grupy mięśniowe. Jednocześnie zapobiega wadom postawy oraz ogólnie podnosi sprawność ruchową, działa relaksacyjnie.

    Nad bezpieczeństwem dzieci czuwały panie: Ewa Dubisz, Katarzyna Walczak oraz Kinga Bura, ale również ratownicy, którzy zapoznali uczniów z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na basenie. Wszyscy świetnie się bawili, jednak pływanie wzmaga apetyt, dlatego w drodze powrotnej wstąpiliśmy do McDonalda, gdzie każdy mógł zamówić swoje ulubione danie.

    Kinga Bura




  • Wizyta w Fabryce Świec
    "Adpal"

    15 stycznia 2013 roku uczniowie klasy IV a, pod opieką pani Małgorzaty Garlińskiej i Bernadety Gryszki, wybrali się na wycieczkę do Fabryki Świec "Adpal" w Koźminie Wlkp. Po zwiedzeniu jednej z hal produkcyjnych, uczniowie obejrzeli pracę innych działów produkcyjnych na filmie. Wszyscy byli pod wrażeniem oglądanych produktów i głośno zachwycali się nimi. Najprzyjemniejszą częścią wycieczki były zakupy w sklepie firmowym. Przecież wkrótce Dzień Babci i Dziadka! Wielu uczestników wycieczki pamiętało także o upominkach dla rodziców oraz rodzeństwa.

    Towarzyszyła nam piękna, słoneczna i mroźna pogoda, dlatego spacer okazał się bardzo przyjemnym odpoczynkiem od komputera.




  • BAL KARNAWAŁOWY 2013

    12 stycznia 2013 r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla dzieci z klas I-III i oddziałów przedszkolnych. Atmosferę tworzyły kolorowe stroje, maski i skoczna muzyka. Liczne konkursy z pięknymi nagrodami, ufundowanymi przez Radę Rodziców, były gwarancją uśmiechu na twarzach dzieci. Wszyscy bawili się wspaniale. Karnawałowym pląsom i tańcom nie było końca… Organizatorzy dziękują druhnom M. Maleszce i J. Niewczas za cenną pomoc.

    RSU




  • Piękna lekcja historii i patriotyzmu.

    We wtorek, 8 stycznia 2013 roku odbył się w naszej szkole apel poświęcony 94 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz 68 rocznicy wyzwolenia Koźmina spod okupacji hitlerowskiej.

    Po wprowadzeniu sztandaru szkoły, odśpiewano hymn państwowy. Wspomnienia tamtych wydarzeń rozpoczęła data 27 grudnia 1918 roku. Uczennica klasy szóstej przedstawiła przebieg walk powstańczych na terenie całej Wielkopolski aż do zwycięstwa. Relacjom tym towarzyszyły piękne recytacje w wykonaniu dziewcząt z klasy czwartej i szóstej.

    W II części apelu zaprezentowano wspomnienia pana Józefa Stańczyka, naocznego świadka wyzwolenia Koźmina spod okupacji hitlerowskiej w styczniu 1945 roku.

    Podczas apelu uczniowie śledzili prezentację multimedialną przygotowaną z tej okazji przez uczniów klasy szóstej: Jakuba Kaczyńskiego i Marcina Kasperkowiaka.

    Na zakończenie apelu odśpiewano Hymn Kornelowców.




  • W imieniu zwierząt ze schroniska dziękujemy!

    W grudniu 2012 roku na terenie szkoły odbywała się zbiórka pieniędzy na budę dla psów ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Krotoszynie. Zebraliśmy 127 zł 75 groszy! Całą kwotę przekazaliśmy na konto schroniska z zaznaczeniem celu zbiórki.

    Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy!

    Opiekunowie LOP.




    Akcja "I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem" zakończona sukcesem!

    Dzięki Waszej hojności udało nam się zebrać większość potrzebnych artykułów. W imieniu obdarowanej rodziny dziękujemy wszystkim darczyńcom za okazaną pomoc.

    B. Adamiak, K. Kieliba





    JASEŁKA

    Czas Bożego Narodzenia to czas radości z narodzenia Pana Jezusa.
    Nasze serca, jak betlejemska stajenka - pełne wielkiej radości z faktu narodzin Zbawiciela. Tak jak aniołowie, pasterze i Mędrcy cieszyli się obecnością Chrystusa, tak i my radujmy się, że zamieszkał wśród nas.

    Katechetki B. Gryszka i M. Marchwicka, we współpracy z opiekunem chóru szkolnego - I. Styburską, tradycyjnie już przygotowały jasełka, aby wprowadzić nas w ten niezwykły i radosny czas Bożego Narodzenia.

    Jasełka zatytułowane "Wesoła nowina", bo istotnie – czy cokolwiek innego jest w stanie zapewnić nam większe szczęście o tego, które oferuje nam Bóg w nieskończonej i tak ofiarnej miłości do człowieka?.

    Uczniowie starali się, jak najlepiej przedstawić przygotowane role i kolędy. Pragnęli, abyśmy jeszcze raz usłyszeli Dobrą Nowinę i radowali się narodzinami Syna Bożego – Jezusa Chrystusa.

    Po jasełkach przedstawione zostały wyniki szkolnych konkursów, zwycięzcom wręczono nagrody, podsumowano świąteczne akcje pomocy dla ubogich rodzin, a następnie uczniowie udali się do klas na wigilie. Przełamany opłatek z panią, panem, koleżanką i kolegą; świąteczne melodie, kolędy, radość, zgoda, zapach igliwia; życzenia zdrowia, pogody ducha, Bożego błogosławieństwa i jakby cieplej w duszy… bo to przecież Chrystus nam się narodził!


  • Wigilie klasowe




  • MIKOŁAJKI W "TRÓJCE"

    W piątkowe popołudnie 7 grudnia spotkaliśmy się w naszej szkole na imprezie środowiskowej z okazji mikołajek. Przybyłe wraz z rodzicami dzieci witało dwóch Mikołajów. Każdy otrzymał czekoladę oraz specjalne wydanie gazetki szkolnej.

    Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 16.30 na sali gimnastycznej. Pani dyrektor Arleta Szkudlarek przywitała serdecznie zebranych gości życząc udanej zabawy.

    Jako pierwsi wystąpili uczniowie z koła teatralnego "22+1", którego opiekunem jest pani Katarzyna Mikołajczak w przedstawieniu "Szukamy świętego Mikołaja". Mogliśmy też obejrzeć solowe popisy uczniów z ogniska muzycznego oraz występy taneczne przygotowane przez pana Łukasza Mikołajczyka.

    Po zakończeniu części artystycznej można było posilić się w kawiarence, dokonać zakupów na świątecznym kiermaszu oraz wziąć udział w rozmaitych warsztatach. Dużym powodzeniem cieszyły się warsztaty zorganizowane przez panią Monikę Kosicką, gdzie uczestnicy mieli okazję ulepić własnoręcznie aniołki z masy solnej. Nie mniej ciekawe okazało się robienie słodkich bułeczek czy ozdabianie pierniczków.

    Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do współorganizowania tej wspaniałej uroczystości. Tylko dzięki zaangażowaniu i pracy rodziców, nauczycieli i innych przyjaciół szkoły udało się sprawić tak wiele radości naszym najmłodszym gościom.

    Joanna Bratborska




  • WYCIECZKA KLASY III B NA POCZTĘ W KOŹMINIE WLKP.

    Grudzień to czas kiedy zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Właśnie wtedy przypominamy sobie o najbliższej rodzinie i znajomych. Wysyłamy im kartki z życzeniami. Nasza klasa postanowiła sprawdzić jak wygląda droga listu od adresata do nadawcy. Dzięki uprzejmości kierownictwa POCZTY POLSKIEJ w Koźminie Wlkp. mogliśmy zwiedzić wszystkie pomieszczenia tej placówki, (nawet te niedostępne dla zwykłego klienta). Obserwowaliśmy pracę wielu ludzi zaangażowanych w dostarczenie najmniejszej nawet przesyłki. To było ciekawe doświadczenie.

    Uczniowie klasy III b




  • Warsztaty kulinarne - pieczemy babeczki

    Organizatorem programu o nazwie "Warsztaty kulinarne-pieczemy babeczki", jest spółka Rieber Foods Polska S.A. Program ma zasięg ogólnopolski.

    W związku ze zgłoszeniem naszych przedszkolaków do programu postanowiliśmy wspólnie z dziećmi upiec babeczki. Dzieci zostały podzielone na trzy grupy. Postawiono przed nimi kilka zadań:

    • Odmierzą mleko i wymieszają je z proszkiem budyniowym.
    • Pomogą osobie dorosłej odmierzyć i wymieszać składniki ciasta na babeczki (proszek z półproduktu + olej + mleko + woda).
    • Pomogą osobie dorosłej nałożyć ciasto i nadzienie do 12 papilotek (foremek) – dzieci nakładają budyń, ciasto – osoba dorosła.
    • Posprzątają stanowisko pracy.
    • Nakryją stół, ułożą babeczki.

    Przedszkolaki przekonały się, że wspólne pieczenie babeczek to zabawa i przyjemność. Było miło, wesoło, odkrywczo i smacznie.

    Zapach pieczonych ciasteczek roznosił się po całej szkole, nie mogliśmy się doczekać, aż się upieką. A później z ogromnym apetytem nasze dzieci zjadały przygotowane przez siebie słodkości. Zabrały również babeczkę do domu, by pochwalić się swoim dziełem i poczęstować kochanych Rodziców.

    Zaangażowanie dzieci było ogromne i pozostanie w ich pamięci jako wspaniała przygoda z Delectą.

    Zapraszamy do galerii małych kuchcików.




  • Dyskoteka andrzejkowa

    Dnia 27 listopada w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla klas I-III. Tego dnia od godziny 16-18 wszystkie dzieci zebrały się na sali gimnastycznej w naszej szkole, gdzie świetnie się bawili i tańczyli. Harcerze przygotowali wróżby andrzejkowe, na których dzieci poznawały swoją przyszłoś. Dwa dni później czyli 29 listopada odbyła się także dyskoteka, lecz dla klas IV- VI. Tego dnia starsze dzieci tańczyły do nowoczesnych piosenek, śmiali się i podskakiwali. Także młodzież mogła uczestniczyć w wróżbach. Podchodzili po kolei klasami i odkrywali swoją przyszłość. Wszyscy wrócili szczęśliwi do domu, pełni wspomnień po dyskotece.

    Beatka i Dorotka




  • Moje spotkanie z Profesorem Janem Miodkiem

    Jan Miodek to polski językoznawca, profesor i dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk i Rady Języka Polskiego; popularyzator wiedzy o języku polskim - znany z programu telewizyjnego "Ojczyzna Polszczyzna" i aktualnie z programu "Słownik polsko@polski". Ten wybitny człowiek zagościł niedawno w jednej z pleszewskich bibliotek. Uznałam, że nie mogę przegapić okazji i muszę wysłuchać (po raz drugi) wykładu tego sławnego językoznawcy.

    Profesor od ponad 40 lat niestrudzenie odpowiada na pytania dotyczące meandrów języka polskiego, tak też było w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Pleszew, gdzie czekało na niego ponad 200 osób. Jan Miodek poświęcił swoim słuchaczom ponad 2 godziny. Opowiadał o współczesnym języku polskim, wspomniał o internecie, który jest tym dla języka oraz komunikacji, czym było wynalezienie druku przez Jana Gutenberga. Tych, którzy się obawiają, że język polski zginie zalany przez słowa obcojęzyczne, zapewnił, że do tego nie dojdzie. Przestrzegał jednak przed nadużywaniem obcych słów. Podkreślał, że język podlega różnym wpływom i czynnikom, a to, co było poprawne kilkadziesiąt lat temu, teraz jest "językową skamieliną" czy archaizmem.

    Profesor wyraził również swą opinię na temat najpopularniejszych błędów językowych, wśród nich wymienił: mi, które pojawia się na początku zdania zamiast wyrazu mnie oraz fakt, że w Polsce nie ma już rzeczy trudnych, skomplikowanych, niełatwych. Wszystko jest ciężkie i większość pisze o ciężkich problemach. Wyjaśnił wiele dylematów językowych, jak chociażby to, że możemy wysyłać sms i smsa, mejl oraz mejla. Dodał zresztą, że cieszy się z tych zdobyczy cywilizacyjnych, które do nas przyszły. Jednak skrytykował potwierdzanie czegoś słowem dokładnie (zamiast tak) i nazwał je: "wrednym anglicyzmem". Oczywiście nie zabrakło specyficznego poczucia humoru, bowiem na pytanie o nadużywany przez Polaków przysłówek strasznie, nasz znawca powiedział: "Gdy słyszę to głowo, bardziej skłaniam się w stronę form: przyszłem, przyszedłam!".

    W bibliotece można było kupić książkę Profesora Jana Miodka zatytułowaną: "Słownik polsko@polski", która stanowi zapis rozmów o polszczyźnie prowadzonych z telewidzami z kraju i z całego świata. To świetna lektura dla tych, którzy chcą zaspokoić swoją ciekawość i pozbyć się wszelkich wątpliwości językowych. Polecam serdecznie!

    Kinga Bura




  • Ciekawa wycieczka

    Uczniowie klas drugich ze Szkoły Podstawowej nr 3 w minionym tygodniu udali się na wycieczkę do Muzeum Piekarstwa w Pleszewie.

    Muzeum powstało z 6-cio pokoleniowej tradycji rodu Vogtów. Zgromadzone zostały w nim eksponaty zbierane przez Tomasza Vogta przez wiele lat, wszystko co służyło do wykonywania chleba i wszystko co o szacunku dla chleba zaświadcza.

    Muzeum Piekarstwa zostało urządzone w pomieszczeniach dawnej piekarni, która funkcjonowała od 1913 roku. Gospodarze obiektu wystawili na pokaz m.in. historyczne dokumenty Pleszewskiego Cechu Piekarskiego z 1784 roku, zabytkowe sprzęty do wyrobu ciast, foremki piekarnicze z początku XX wieku, stary szyld zakładu z lat 50-tych, wagi, krajalnice, dawne maszyny, archiwalne fotografie i dyplomy. Najcenniejszym eksponatem jest tzw. piec piersiowy, który służył aż pięciu pokoleniom rodziny Vogtów. Uroku całemu muzeum dodaje autentyczna studnia, która przez lata zaopatrywała zakład w wodę głębinową. Wielką atrakcją dla zwiedzających jest możliwość własnoręcznego wypieku ciasta według tradycyjnej receptury.

    Nasi uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w wypieku. Najpierw uważnie obserwowali formowanie ciasta, później pracowali samodzielnie nad swoim kawałkiem. Przygotowane przez nich słodkie bułki o bardzo różnych kształtach zostały upieczone w piekarskim piecu, a później zjedzone przez dzieci. Za swoją pracę zostały nagrodzone dyplomem ,, Mały mistrz cukierniczy”. Dyplomami uhonorował dzieci pan Tomasz Vogt.

    Dzieci w ramach powyższych zajęć obejrzały również film dotyczący historii chleba, wysłuchały ciekawych informacji związanych z tradycjami piekarni, obejrzały zgromadzone eksponaty.

    Dużą atrakcją były również zakupy w cukierni, oraz możliwość zobaczenia różnych gatunków pieczywa i bajecznie kolorowych ciast.

    Z zapasem słodyczy wróciliśmy do szkoły.




  • Rajd Pieczonego Ziemniaka

    21 listopada 2012 roku w godzinach od 13.00 do 15.00 odbył się w Koźminie Wlkp. Rajd Pieczonego Ziemniaka. Organizatorem był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marcińca w Koźminie Wlkp.

    Naszą szkołę reprezentowała liczna grupa uczniów z kl. I, III i IV.

    Po powitaniu wszyscy uczestnicy zaproszeni zostali do wspólnego ogniska i smażenia kiełbasek. Następnie do ogniska zostały wrzucone ziemniaki. W oczekiwaniu na upieczone ziemniaki uczniowie wraz z opiekunami p. M. Garlińską, p. G. Bączkowską, p. D. Warzyniak, p. B. Mintą i p. E. Szymczak brali udział w konkurencji "przeciągania sznura". Uczestnicy rajdu zacięcie walczyli o zwycięstwo. W trakcie zabaw ziemniaki osiągnęły szczyt smaku co po wysiłku fizycznym zmobilizowało wszystkich do konsumpcji. Na zakończenie został rozstrzygnięty konkurs plastyczny na temat "Zamek w jesiennej szacie". Nagrody z naszej szkoły zdobyły: Gryska Zofia kl. I a, Aleksandra Gorzelanna kl. I b oraz Weronika Ratajczak kl. III b.

    Trochę zmarznięci, ale w dobrych humorach rozeszliśmy się do domu.

    Uczestnicy rajdu.




  • WYCIECZKA DO ZAKŁADU "LOTOS" W KOŹMINIE WLKP.

    20 listopada wybraliśmy się na wycieczkę do zakładu "Lotos" produkującego ozdoby świąteczne. Dzięki uprzejmości państwa Turbańskich prześledziliśmy cały cykl powstawania bombek choinkowych.

    Na samym początku rozgrzewa się rurkę szklaną i wydmuchuje bombki o różnych kształtach. Następnie trafiają one do srebrzenia i malarni. Zaskoczył nas fakt, że większość ozdób dekorowana jest ręcznie i ozdabiana brokatem. Nie jest to łatwa praca, ponieważ wymaga dużej precyzji. Po zwiedzeniu fabryki poszliśmy do sklepu, w którym mogliśmy kupić bombki. Dzięki tej wyprawie poczuliśmy, że już niedługo będą Święta Bożego Narodzenia! Wyprawa była bardzo interesująca i ciekawa.

    Uczniowie klasy III b




  • Święto Niepodległości w koźmińskiej Trójce.

    Każdy Polak pamięta, że 11 listopada przypada Święto Niepodległości, nawiązujące do odzyskania wolności i państwowości przez nasz naród. Także uczniowie naszej szkoły nie zapomnieli o patriotycznej tradycji i wraz z gronem pedagogicznym uczcili święto poprzez uroczysty apel, który odbył się w piątek 9.XI.2012 roku. Przygotowany on został przez uczniów klasy Ia i IIIa pod kierunkiem wychowawców – pani G. Bączkowskiej i E. Szymczak.

    Recytowane podczas apelu wiersze i śpiewane pieśni patriotyczne wprowadziły nastrój zadumy i refleksji, a jednocześnie przybliżyły wszystkim zgromadzonym dzieje narodu polskiego, który przez 123 lata walczył z zaborcą o upragnioną niepodległość. Dzięki udziałowi w apelu pogłębiona została wiedza na temat historii Polski i co ważniejsze, stał się on świetną lekcją patriotyzmu i szacunku dla Ojczyzny.

    Uwieńczeniem piątkowego spotkania było wystąpienie pani wicedyrektor Iwony Domańskiej, która w kilku słowach podkreśliła patriotyczny charakter obchodzonego święta oraz podziękowała wszystkim uczestnikom za udział w apelu.

    G. Bączkowska
    E. Szymczak




  • SPOTKANIE Z KOŹMIŃSKIM PARAOLIMPIJCZYKIEM

    We wtorek 5 listopada w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się spotkanie z panem Albinem Batyckim.

    Pan Batycki opowiadał nam oraz pokazywał zdjęcia i krótkie filmy ze swojej przygody w Londynie. Po tej prezentacji nastąpiła seria pytań przygotowana przez naszych kolegów. Dowiedzieliśmy się, że koźmiński tenisista ma w swoim dorobku ponad 120 nagród z turniejów krajowych i międzynarodowych. Uczestniczył w trzech Paraolimpiadach: w Atenach, Pekinie i Londynie. Inne dyscypliny sportowe, z którymi mógłby się związać to łucznictwo i koszykówka. W wolnych chwilach lubi zajmować się swoimi yorkami.

    Na koniec wszyscy ustawiliśmy się w długiej kolejce po autograf od tak znanej osoby.

    Magdalena Zmyślona




  • Pasowanie na ucznia

    Dzień niby normalny, a atmosfera i radosna, i podniosła. Dnia 26.10.2012 r. w naszej szkole odbyło się "Pasowanie na ucznia" klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp.

    Pierwszaki z minami nieco przerażonymi prezentowały się tego dnia bardzo dostojnie. Wspierało ich liczne grono rodziców.

    Uczniowie ubrani w pelerynki oraz granatowe birety na głowach dumnie wkroczyli ze swoimi paniami na salę gimnastyczną.

    Na uroczystość szkolną przybyli: dyrekcja szkoły, rodzice, babcie i dziadkowie pierwszoklasistów. Przez cały miesiąc dzieci przygotowywały się do tego ważnego dnia, ucząc się wierszyków i piosenek. Z wielką radością zaprezentowały swoje umiejętności. Marcin Kasperkowiak, uczeń klasy szóstej, przewodniczący samorządu szkolnego, serdecznie powitał przybyłych gości i bohaterów tego dnia. Ciepłe słowa skierowała do nich również pani dyrektor Iwona Domańska, życząc im sukcesów oraz radości z każdego szkolnego dnia. Następnie nadszedł długo oczekiwany moment, pani dyrektor symbolicznym, wielkim ołówkiem pasowała każdego pierwszaka na pełnoprawnego ucznia naszej szkoły. Na zakończenie całej uroczystości dzieci otrzymały upominki ufundowane przez Radę Rodziców i sponsorów. Uwieńczeniem imprezy było wspólne klasowe zdjęcie i spotkanie przy kawie.

    To był wspaniały dzień, pełen wrażeń i ciepłej atmosfery. Na długo pozostanie w pamięci każdego pierwszaka, ponieważ pasowanie na ucznia może się odbyć tylko raz w życiu. Pierwszakom życzymy zapału do nauki oraz miłych chwil spędzonych w szkole.

    Danuta Wawrzyniak, Genowefa Bączkowska




  • Święto pracowników oświaty

    12 października 2012 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli wszyscy pracownicy szkoły, przedstawiciele Rady Rodziców oraz nauczyciele będący na emeryturze. Hymnem narodowym rozpoczął się uroczysty apel. W trakcie części oficjalnej pani dyrektor Arleta Szkudlarek pogratulowała sukcesów nauczycielom oraz pracownikom obsługi i administracji. Wręczono również Nagrody Burmistrza. Prawdziwą niespodzianką okazała się część artystyczna przygotowana przez panie: B. Mintę, K. Burą oraz I. Styburską. Uczniowie za pomocą słowa, gestu i piosenki przedstawili klimat szkolnego życia. W roli prowadzących po raz kolejny sprawdzili się: Kuba Kaczyński oraz Marcin Kasperkowiak z klasy VI b. Dzieci z klasy III b odegrały scenkę W klasie, w której podkreślono różnice między uczniami i nauczycielami oraz urwisem i prymusem. Z kolei uczniowie klasy V a ukazali biurokracyjną stronę szkolnictwa, z którą musi się zmierzyć początkujący nauczyciel. Uwagę widzów wzbudziła przede wszystkim postać pani dyrektor, w tę rolę wcielił się Jakub Marcisz. W trzeciej scence mogliśmy zobaczyć Krystiana Mikołajczyka z V b grającego postać lekarza, którzy przychodzi z wizytą domową do doświadczonego, zmęczonego pracą nauczyciela. Obraz współczesnego ucznia i nauczyciela został ukazany z pewnym przymrużeniem oka, dlatego na twarzach wszystkich osób zgromadzonych w sali gimnastycznej pojawiły się uśmiechy. Radość wywołały również kwiaty i serdeczne życzenia.

    Janusz Korczak napisał: "Dobry wychowawca, który nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje - przeżyje wraz z dziećmi wiele natchnionych chwil" i takich właśnie doznań życzę sobie oraz wszystkim koleżankom i kolegom.

    Kinga Bura




  • I Rodzinny Rajd Rowerowy mamy już za sobą!

    W niedzielne popołudnie 7 października dzieci wraz z rodzicami, dziadkami i rodzeństwem zebrali się na boisku naszej szkoły, aby pod eskortą policji wyruszyć do Skałowa. Dla bezpieczeństwa uczestnicy wcześniej zostali podzieleni na grupy 15 osobowe, które wyruszały pod czujnym okiem p. Łukasza Mikołajczyka i p. Leszka Zmyślonego.

    Rowerzyści musieli zmagać się z dość silnym wiatrem, jednak nikomu on nie przeszkodził w dotarciu do mety - wigwamu w Skałowie. Tam czekali już na swoje rodziny, z gorącą herbatą i pyszną kiełbasą własnoręcznie przygotowaną na grillu, "nasi szkolni" tatusiowie.

    Wigwam, choć nie był przygotowywany na tak liczne grupy, pomieścił prawie 130 osób. Dzięki temu, że pogoda była wciąż dla nas łaskawa mogliśmy jeszcze pobawić się na placu zabaw, rozegrać mecze w "nogę", dwa ognie oraz rodzinnie porywalizować.

    Mamy nadzieję, że rajd rowerowy na stałe wpisze się do naszego kalendarza imprez szkolnych.

    Chcemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy pomogli nam przy organizacji rajdu. Szczególnie dziękujemy:

    • sponsorom: pani Renacie Borowskiej, pani Litosławie Ceranowicz, panu Ryszardowi Ceranowiczowi, państwu Alicji i Jackowi Gawrońskim, pani Mirosławie Górskiej, Firmie LEGE, pani Teresie Szyszka, panu Eugeniuszowi Wytrzyszczakowi, państwu Małgorzacie i Kazimierzowi Ziajka oraz Radzie Rodziców przy naszej szkole,
    • grillującym tatom: panom Jackowi Gawrońskiemu, Krzysztofowi Grzemskiemu, Robertowi Kaczyńskiemu, Dariuszowi Koniecznemu, Jarosławowi Maleszce, Łukaszowi Stanisławskiemu i Ryszardowi Szewczykowi,
    • mamom za pyszne placki: paniom Katarzynie Błażejczyk, Beacie Bączkiewicz, Hannie Chałupniczak, Grażynie Jakubiak, Bernadecie Kaźmierczak, Agnieszce Pawlak, Hannie Sempińskiej i Jolancie Szpakowskiej,
    • za wkład w różne prace: pani Anicie Głuch, pani Izabeli Koniecznej, pani Ewie Kopa, pani Ewie Maleszce oraz państwu Annie i Michałowi Ulka,
    • komendantowi policji panu Jerzemu Gryglowi oraz policjantom z naszego komisariatu.

    Organizatorzy:
    B. Adamiak, A. Gawrońska,
    B. Minta, Ł. Mikołajczyk, L. Zmyślony




  • Dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka

    Na dyskotece z okazji Dnia Chłopaka było bardzo wesoło. Odbył się na niej pierwszy etap Quizu wiedzowego. W quizie brały udział cztery drużyny po trzy osoby z klas IV-VI, wybrane w sposób losowy. Został również zorganizowany konkurs na najładniejszy bukiet jesienny. Wszystkim podobały się prace wykonane przez Alicję Grygiel i Julię Kaźmierczak. Wspaniała muzyka porywała wszystkich do tańca. Dzięki niej na dyskotece było bardzo zabawnie. Kiedy nasze koleżanki i koledzy usłyszeli ostatni kawałek zrobili się bardzo smutni. Nie martwcie się! Niedługo nadejdzie czas na następną dyskotekę. Choć mamy w szkole dyskoteki, uczniowie i nawet niektórzy nauczyciele twierdzą, że powinno być ich więcej.

    Jessica i Magda




  • Pieszo do Czarnego Sadu

    Już po raz dwudziesty odbył się Jesienny Rajd po Ziemi Koźmińskiej. Organizatorem pieszej wycieczki był koźmiński oddział PTTK oraz Urząd Miasta i Gminy. Jak co roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły ochoczo ruszyli na trasę. Metą był dworek w Czarnym Sadzie. Mieliśmy niepowtarzalną okazję podziwiać nieznane zakątki naszej gminy. Szliśmy urokliwą trasą wśród łąk i pól z dala od ruchu ulicznego. W wesołych nastrojach dotarliśmy na miejsce. Doprowadził nas zapach pieczonych kiełbasek, które zjedliśmy z wielkim apetytem. Zmęczenie drogą oraz głód odeszły zupełnie po spróbowaniu pysznego placka. Tak nakarmieni odzyskaliśmy siły do dalszej zabawy. Plac zabaw od dawna nie przeżywał takiego oblężenia, a boisko zapełniło się prawdziwymi siatkarzami. Wkrótce okazało się, że prawdziwa niespodzianka dopiero przed nami. Przed dworek zajechały bryczki zaprzężone w piękne konie. Przejażdżka takim pojazdem sprawiła nam wielką frajdę. Bawiliśmy się świetnie aż do czasu, gdy przyjechali stęsknieni rodzice.

    Za rok również stawimy się na mecie rajdu i znowu będziemy najliczniejszą grupą ze wszystkich koźmińskich szkół. Lubimy spędzać czas w miłym towarzystwie na świeżym powietrzu.

    KM




    "Odblaskowe" przedszkolaki

    W środę 26 września dzieci z oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wielkopolskim odwiedził przedstawiciel policji aspirant K. Grzemski.

    Dzieci wysłuchały pogadanki na temat bezpiecznej drogi do szkoły. Wiele zasad dotyczących bezpieczeństwa dzieci doskonale znały. Chętnie odpowiadały na pytania policjanta.

    Na zakończenie otrzymały odblaskowe zawieszki ufundowane przez HDI Asekuracja Towarzystwo Ubezpieczeniowe w ramach programu Bezpieczny Powiat krotoszyński. Tym samym dołączyły do szerokiej masy odblaskowych przedszkolaków.

    Lucyna Majdecka




  • We wtorek 25 września 2012 roku uczniowie klas pierwszych naszej szkoły wraz z wychowawcami odwiedzili Muzeum Piekarstwa Tomasza & Grażyny Vogt w Pleszewie. Dzieci zwiedziły ekspozycje muzealne oraz obejrzały niezwykle interesujący film nt."Historii wypieku chleba". Największą atrakcją była praktyczna lekcja wykonania ciasta i wypieku bułeczek według własnego pomysłu. Uczniowie z niecierpliwością oczekiwali na efekty swojej pracy. Każdy z uczestników otrzymał Dyplom Mistrzowski za mistrzowskie wykonanie figurek z ciasta. Wycieczka okazała się ciekawą i pouczającą lekcją historii produkcji chleba oraz pracy w piekarni. Dzieci wróciły bogatsze o nowe nieznane dotąd doświadczenia, a samodzielnie wykonane ciasto smakowało znakomicie.

    Danuta Wawrzyniak,
    Genowefa Bączkowska




  • WYCIECZKA KLAS TRZECICH DO PLESZEWA I DOBRZYCY.

    24 września 2012 roku obfitował w niezwykłe wydarzenia. Najpierw pojechaliśmy na wycieczkę do Muzeum Piekarstwa Tomasza & Grażyny Vogt w Pleszewie. Zwiedziliśmy ciekawą ekspozycję i obejrzeliśmy film dotyczący historii wypieku chleba. Najbardziej ucieszył nas jednak fakt, że mogliśmy własnoręcznie przygotować bułki w wymyślonych przez nas kształtach. Byliśmy zadowoleni kiedy okazało się, że możemy zabrać nasze wypieki do domów. W ten sposób zasłużyliśmy również na dyplomy i tytuł Mistrza Wypieków. W drodze powrotnej odwiedziliśmy jeszcze gospodarstwo agroturystyczne państwa Jóźwiakowskich w Dobrzycy. Okazało się, że mogliśmy obejrzeć i pogłaskać zwierzęta hodowlane. Zjedliśmy pyszne kiełbaski z grilla i wspaniałe pączki przygotowane przez miła gospodynię. Niespodzianką była możliwość jazdy na kucyku oraz przejażdżka bryczką. Wspaniale zakończyliśmy ten dzień bawiąc się na świeżym powietrzu.

    Uczniowie klas trzecich.

    Było tak miło i wesoło, że babcia jednej z naszych koleżanek postanowiła napisać o tej wycieczce wiersz:

    -Wycieczka-

    Gdy na wycieczkę jadą dzieci
    To słoneczko pięknie świeci.
    Pan kierowca bardzo miły,
    By się dzieci nie nudziły,
    Włącza radio - gra muzyka,
    Co ucieszy każdego smyka.
    Dzieci siedzą grzeczne i zadowolone,
    Patrzą w prawą lub lewą stronę.
    A panie wychowawczynie są zdziwione,
    Że ich podopieczni są tacy grzeczni.

    T. Rzepczyńska




  • Dawnych wspomnień czar

    W sobotę 15 września 2012 roku w godzinach popołudniowych po 52 latach od ukończenia szkoły absolwenci zorganizowali spotkanie klasowe, a jednym z punktów programu było odwiedzenie swojej szkoły.

    Przybyłych gości z radością powitała dyrektor szkoły Arleta Szkudlarek.

    Trzynaście osób po wielu latach przemierzało szkolne korytarze, słysząc niemal ten sam dźwięk dzwonka, jak w latach swojej młodości.

    Było wiele zabawnych wspomnień, a potem zwiedzanie szkoły. Wielu nie widziało placówki od ukończenia podstawówki. Każdy mógł sobie przypomnieć, gdzie siedział i z kim w jednej ławce oraz jak wyglądała klasa. Opowiadali i wspominali. Spotkanie po latach przebiegało w serdecznej, rodzinnej atmosferze. Z sentymentem absolwenci rocznik 1946. opuścili mury swojej i naszej szkoły, pozostawiając po sobie wpis do kroniki i pamiątkowe zdjęcie.

    "W podziękowaniu za umożliwienie zwiedzenia szkoły
    i wywołania wspomnień z lat szkolnych 1953-1960
    w miłej i serdecznej atmosferze"

    Byli uczniowie




  • Zależy mi na przyrodzie, dlatego:
    "Kocham, lubię, szanuję…
    nie śmiecę"

    To piękne hasło, nawiązujące do ludowej wyliczanki, towarzyszyło tegorocznym uczestnikom akcji "Sprzątanie świata – Polska 2012". Ideą akcji jest zbieranie porzuconych odpadów i przekazanie ich na bezpieczne wysypisko lub do powtórnego wykorzystania.

    W naszej szkole sprzątanie świata zorganizowano w piątek, 14 września 2012 roku, po zajęciach lekcyjnych. Uczestniczyło w niej 155 uczniów z klas I - VI oraz po raz pierwszy dzieci z dwóch oddziałów przedszkolnych.

    Uczniowie wraz z opiekunami, wyposażeni w worki i rękawice, wyruszyli na wskazane przez opiekunów szkolnego koła LOP tereny. Porządkowano ulice znajdujące się niedaleko szkoły, ale także odległe tereny, np. okolice cmentarzy, skwer Jana Pawła II. Wszyscy spisali się na medal.

    Jest nadzieja, że akcja ta przyczyni się do rozbudzania świadomości ekologicznej nie tylko u dzieci, ale i dorosłych. Jest to niezbędne, by pozostawić piękną, czystą Ziemię dla przyszłych pokoleń.

    Załączone zdjęcia uśmiechniętych dzieci świadczą o tym, że bardzo chętnie biorą one udział w takich akcjach, dlatego warto je kontynuować.

    Budźmy wrażliwość ekologiczną w dzieciach od najmłodszych lat!

    M. Garlińska., D. Wawrzyniak




  • "BEZPIECZNI NA DRODZE"

    10 września 2012 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas pierwszych z Burmistrzem Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. Maciejem Bratborskim, kierownikiem Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Andrzejem Wichłaczem i przedstawicielem Powiatowej Komendy Policji w Krotoszynie sierż. sztab. Piotrem Szczepaniakiem. Wszystkich serdecznie przywitała dyrektor szkoły Arleta Szkudlarek. Zaproszeni goście podjęli z dziećmi rozmowę na temat bezpieczeństwa na drodze.

    Funkcjonariusz opowiadał, jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły, o jakich przepisach drogowych trzeba wtedy pamiętać. Dzieci miały również możliwość obejrzenia filmu.

    Uczniowie na pewno zapamiętają dobre rady gości, które mówiły o:

    • prawidłowym przejściu przez jezdnię,
    • niebezpieczeństwach grożących na drodze,
    • wyposażeniu w ubiory i elementy odblaskowe,
    • konieczności przestrzegania wyznaczonych miejsc do zabawy; z dala od jezdni.

    Spotkanie było bardzo atrakcyjne i dlatego dzieci chętnie poznawały zasady ruchu drogowego. Na koniec spotkania każdy uczestnik otrzymał odblaskowe zawieszki i plany lekcji.


    Danuta Wawrzyniak
    Genowefa Bączkowska




  • Wybiła już godzina.
    Dzwonek! Rok szkolny się zaczyna.
    Znów dni popłyną pracowite
    Nad książką szkolną, nad zeszytem...
    Życzymy Wam wszystkim na początek
    Szkolnego roku - samych piątek!

    3 września 2012 r. pierwszy dzwonek ogłosił nowy rok szkolny 2012/ 2013. Wszyscy uczniowie, dyrekcja, grono pedagogiczne oraz pracownicy szkoły wspólnie przywitali mury szkolne, które po przerwie wakacyjnej znowu zaczęły tętnić życiem. Jeszcze tak niedawno życzyliśmy sobie udanego wypoczynku. "Teraz wracamy do naszej ukochanej szkoły po dwumiesięcznej przerwie opaleni, z uśmiechem na twarzy, ale przede wszystkim wypoczęci i gotowi do dalszej pracy". Tymi słowami pani dyrektor przywitała zebranych w tym szczególnym dniu. Optymizmem i uśmiechem zaraziła wszystkich uczniów, którzy po apelu wybiegli do klas, aby powitać swoich nauczycieli.

    W naszym życiu wiele rzeczy uległo zmianie. Nie tylko jesteśmy starsi, mądrzejsi, ale także mamy nowe postanowienia na ten rok szkolny. Życzymy Wam kochani wytrwałości i samych sukcesów! I pamiętajcie…

    Taka jest natura klas,
    Że bardzo im potrzeba Was.
    Choć macie różne przywary swoje,
    Z klas się bez Was robią pokoje,
    Zwykłe pokoje,
    Puste,
    Bez ludzi,
    A w samotności ... każdy się nudzi…

    Nie pozwólcie Nam się nudzić
    Witamy po wakacjach!
    Dyrekcja, Grono pedagogiczne,
    pracownicy szkoły i obsługi