Logo SP nr 3



Spotkanie uczniów koźmińskiej TRÓJKI

Dnia 14 czerwca 2010 roku na strzelnicy Bractwa Kurkowego w Koźminie Wlkp. odbyło się spotkanie dla uczniów klas szóstych, zorganizowane przez rodziców. Na uroczystość przybyli wychowawcy klas, dyrekcja szkoły oraz gospodarze obiektu.
Michał Wawrzyniak - Starszy Bractwa zapoznał zebranych z historią Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Koźminie Wlkp. Istnieje ono już od 1691 roku. Zostało założone przez dziedzica miasta Aleksandra Przyjemskiego. Akt erekcyjny podpisał król Jana III Sobieski. Następnie p. Michał Wawrzyniak (instruktor strzelectwa sportowego) oraz p. Jacek Gawroński (z uprawnieniami sędziego) zorganizowali zawody strzeleckie. Obecny Król Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Koźminie Wlkp., p. Tomasz Paterek ufundował nagrody książkowe. Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. Maciej Bratborski wręczył je najlepszym zawodnikom: I miejsce - Dawid Mazur (kl. VI b), II miejsce - Grażyna Maćkowiak (kl. VI b), III miejsce - Danuta Paradysz (kl. VI a).
Podczas spotkania uczniowie spędzili miło czas na różnych zabawach, grach i tańcu. Rodzice przygotowali dla wszystkich wyśmienity poczęstunek. Były kiełbaski z grilla, hod - dogi oraz lody.
Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze.




Warsztaty prozdrowotne

Dnia 8 czerwca 2010 w naszej szkole odbyły się warsztaty prozdrowotne pod hasłem "Jem owoce i warzywa" zorganizowane przez opiekunów Klubu "Wiewiórka" i SK PCK oraz pedagoga szkolnego.
Celem warsztatów było nabywanie i bogacenie wiedzy o zdrowym stylu życia, rozumienie czemu służy prawidłowe odżywianie, zachęcanie do spożywania warzyw i owoców. Z każdej klasy wytypowane zostały 3 osoby. Zadaniem grup było przygotowanie wypowiedzi ustnej na temat wylosowanego wcześniej warzywa lub owocu. Wypowiedź miała być także poparta pracą plastyczną. Wszystkie klasy wykazały się olbrzymią pomysłowością. Nie zabrakło kolorowych kostiumów barwnych plakatów i samodzielnie ułożonych piosenek i wierszyków. Było dużo zabawy i śmiechu. Komisja konkursowa miała trudne zadanie aby wyłonić zwycięzców. Po burzliwych naradach ustalono:
W kategorii klas I-III:
- I miejsce - IIIb
- II miejsce - Ib
- III miejsce - IIb
W kategorii klas IV - VI:
- I miejsce - Vb
- II miejsce - Va
- III miejsce - IVa
Wszyscy nagrodzeni otrzymali upominki do klasy w postaci środków czystości a pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia. Tego dnia nie zabrakło także zdrowych i pysznych owoców i warzyw, które wszyscy z apetytem zajadali.




Dzień Szkoły bez Przemocy
7 czerwca 2010 r.

Dzień Szkoły bez Przemocy to organizowane już po raz trzeci ogólnopolskie święto wszystkich tych, którzy nie zgadzają się na przemoc i angażują się w budowanie szkoły, jako miejsca przyjaznego dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Tego roku także nasza szkoła włączyła się do tej akcji w ramach realizacji programu "Szkoła bez przemocy".
Obchody tego dnia w naszej szkole przebiegały następująco:
1. Festyn rodzinny - 06.06.2010.
2. Lekcje z wychowawcą nt. "Bezpieczeństwo w naszej szkole", "Jak zorganizować sobie czas wolny".
3. Przemarsz ulicami miasta pod hasłem "Stop przemocy". Każda klasa miała transparent z hasłem, a każde dziecko czerwony balon. Huczny przemarsz przeszedł ulicami miasta i wzbudzał zainteresowanie przechodniów. Organizatorami przemarszu byli koordynatorzy programu p. I. Krzyminska, p. K. Drejkarz oraz pielęgniarka szkolna p. D. Lewandowicz.
4. Konkurs plastyczny na plakat przedstawiający zilustrowanie dowolnego punktu Regulaminu "Szkoły bez przemocy" - każda klasa otrzymała arkusz szarego papieru i dzieci wspólnie wykonały plakat. Rozstrzygnięcie konkursu:
I miejsce - klasa V a,
II miejsce - klasa IV b,
III miejsce - klasa III b.
5. Ogłoszenie wyników konkursu na komiks lub opowiadanie zakończone przysłowiem "Nie rób drugiemu, co tobie nie miłe",
I miejsce - Sonia Ogurkowska klasa V b.
6. Międzyklasowe rozgrywki w piłkę nożną - 25.05.2010.




VII Festyn Rodzinny i Stanisławki

Dla wszystkich, którzy chcieli przyjemnie spędzić czas nasza szkoła przygotowała wiele atrakcji w ostatnią niedzielę.
VII Festyn Rodzinny i Stanisławki były świetną okazją do zabawy, zwłaszcza dla dzieci, które mogły skorzystać min. z mini strzelnicy, dmuchanego zamku, przejażdżek bryczką, kucykiem.
Wyjątkowo w tym dniu rodzice pozwalali swoim pociechom na robienie tatuaży oraz wyjątkowych makijaży. Nasze koleżanki miały niezwykle trudne zadanie, gdyż musiały sprostać wizerunkom Batmana, Spider-Mena, księżniczek, motyli, kwiatków.
Czas umilały występy dzieci, które wcielały się w postacie z bajek oraz artystów sceny muzycznej i kabaretowej.
Można też było korzystać ze stoisk gastronomicznych. Kolejny raz bardzo mile zaskoczyli wszystkich nasi rodzice! Różnorodność wypieków, potrawy z grilla, zapiekane ziemniaki, gzika, chleb ze smalcem zadowoliły nawet najbardziej wybrednych smakoszy.
Na zakończenie ok. godz. 19.15 obyło się ostatnie losowanie loterii fantowej. Multigrę wygrał pan Ł. Mikołajczyk, którą przekazał naszej szkole.
Obawialiśmy się o pogodę, zwłaszcza gdy już raz zmienialiśmy termin festynu, ale tym razem niebo było niezwykle przychylne dla nas! Piękna pogoda zachęciła wielu koźminiaków do spędzenia popołudnia z Trójką.




ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony 13 maja 1992 roku przez Papieża Jana Pawła II. Co roku nasz szkoła włącza się w organizację Dnia Chorego. 05 czerwca 2010 roku w kościele św. Stanisława BM odbyła się msza św. Z tej okazji na salkach uczniowie klasy IIa, IIb i Ib przedstawiły program artystyczny przygotowany pod kierunkiem pani Ewy Dubisz, Ilony Krzyminskiej i Danuty Wawrzyniak. Artyści na zakończenie odśpiewali "Sto lat" i gościom wręczyli życzenia. Wszystkie dzieci biorące udział w przedstawieniu zostały obdarowane słodyczami.




Dzień Dziecka, Dzień Patrona

W dniu 1 czerwca obchodzimy jedno z najpopularniejszych świąt w roku Dzień Dziecka. Ten dzień w naszej szkole połączono z świętem Patrona. Uroczystość rozpoczęła się apelem przygotowanym przez Samorząd Szkolny i Klub Europejczyka, który pod opieką p. I. Krzyminskiej przygotował program artystyczny przedstawiający niektóre państwa Unii Europejskiej. Po wystąpieniu małych artystów nasuwało się jedno stwierdzenie "Wszystkie dzieci nasze są."
Dla wszystkich dzieci Rada Rodziców przygotowała słodki upominek. Dzień ten upływał pod znakiem wspólnej zabawy, atrakcji i rozrywek przygotowanych dla dzieci przez wychowawców klas.
Tego dnia RSU przeprowadziła również liczne konkursy (zakładka SAMORZĄD UCZNIOWKI).




Przedszkolaki Mamom

31 maja 2010 roku przedszkolaki zaprosiły do szkoły swoje mamy, aby uczcić ich święto. Dzieci były bardzo zaangażowane w przygotowanie uroczystości. Chętnie uczyły się wierszyków i piosenek.
Zebranych gości przywitał Jakub Jakubiak i zaprosił na montaż słowno - muzyczny. Wszystkie dzieci wspaniale recytowały wybrane wiersze oraz z ogromnym przejęciem śpiewały piosenki o mamie. Śmiech na sali wzbudziły humorystyczne wiersze. Mamusiom występ bardzo się podobał i wszyscy mali aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Później były jeszcze życzenia, sto lat, uściski i prezenty. Tradycyjnie dzieci zaprosiły swoich gości na wspólny poczęstunek.
Popołudnie upłynęło w miłej i sympatycznej atmosferze.

Niech nam żyją mamy!

Przedszkolaki i wychowawczynie




Dzień Matki

26 maja uczniowie klasy II a wraz z wychowawczynią p. Ewą Dubisz zaprosili swoje mamy na uroczyste spotkanie z okazji Dnia Matki. Dzieci zaprezentowały mamom ciekawy repertuar. Zadeklamowali humorystyczne wiersze, zaśpiewali refleksyjne piosenki, zatańczyli nowoczesny taniec hip-hopowy. Występy dzieci wywołały uśmiech i wzruszenie na twarzach mam. Podziękowały dzieciom za piękny występ, miłe słowa i życzenia. Obiecały, że sprawią swoim dzieciom wiele niespodzianek w Dniu Dziecka.




Szkoła to prawdziwy teatr

Nie tylko na lekcjach nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 im. K. Makuszyńskiego starają się w jak najbardziej atrakcyjny sposób przekazać wiedzę swoim uczniom. Szkoła zamieniała się w prawdziwy teatr w nocy z 20 na 21 maja. Odpowiednia atmosfera i nastrój zostały wywołane przez dekoracje i scenografię. Nad wszystkim pracowali członkowie kółka teatralnego wraz z opiekunem Katarzyną Mikołajczak. Goście, zaproszeni na godzinę 19.00, otrzymali bilety oraz program przedstawienia. Aktorów dopingowali: burmistrz naszego miasta pan Maciej Bratborski, dyrekcja szkoły oraz rodzice aktorów.
Na początku aktorzy zaprezentowali przedstawienie, pt. "Czerwony Kapturek szuka księcia". Opowieść baśniowa osadzona w realiach XXI wieku, która ostrzega przed bezmyślnym korzystaniem z Internetu. Następnie wystąpił zespół taneczny, który zajął II miejsce w kategorii klas IV - VI na konkursie tanecznym "Roztańczony Orpiszew 2010 rok". Podczas przerwy wszyscy udali się do teatralnej kawiarenki, gdzie czekało smaczne ciasto i pachnąca kawa.
Po przerwie goście obejrzeli przedstawienie teatralne, pt. "Zielony i Nikt". Scenariusz został napisany przez opiekunkę koła na podstawie książki Małgorzaty Strzałkowskiej pod tym samym tytułem. Piękna baśń poetycka przeznaczona dla wszystkich niezależnie od wieku. Przypomina, że nie wolno zamykać się w swoim własnym świecie, trzeba mieć odwagę marzyć i zawsze stawiać czoła przeciwnościom losu.
Aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi i długimi brawami.
Na tym noc z teatrem nie została zakończona. Wszyscy aktorzy wraz z opiekunami Katarzyną Mikołajczak i Alicją Gawrońską zostali w szkole do soboty rano. Słodkości, kolacja i nocleg to najprzyjemniejsze chwile, które w nagrodę za całoroczną pracę mogli przeżyć uczniowie. Ile scenek podczas nocy odegrali, ile i czy w ogóle spali pozostanie już tajemnicą. Jedno jest pewne wszyscy wspaniale się bawili.




Wizyta gości z Holandii

W dniach od 9.05. - 13.05. nasze miasto odwiedziła 37 osobowa grupa dzieci z Holandii wraz 7 nauczycielami z Made. W poniedziałek 18 dzieci ze szkół: Stuifhoek, Lage Weide i Den Duin oraz 3 opiekunów Astrid, Toos i Eric odwiedziło naszą szkołę. Uczestniczyli w zajęciach tanecznych, matematycznych i plastycznych przygotowanych przez p. Ł. Mikołajczyka, p. A. Gawrońską i p. A. Walczak-Gryska. Nieoceniona była też pomoc p. A. Wyduby i p. B. Adamiak, zwłaszcza w porozumiewaniu się. Udział w zajęciach i wspólnie spędzona przerwa zintegrowała dzieci. Było to bardzo miłe, a także ważne, gdyż był to dopiero początek naszych kontaktów. Również w poniedziałek, ale w godzinach popołudniowych grupa naszych uczniów wspólnie z grupą z "Jedynki" i z dziećmi z Made uczestniczyli w zabawach sportowych.

We wtorek zorganizowano wycieczkę, na którą zaproszono dzieci ze wszystkich szkół koźmińskich oraz gości z Made. Z naszej szkoły pojechało 11 dzieci z klas piątych i szóstych z p. A. Walczak-Gryska i p. B. Adamiak. Dzieci zwiedziły Muzeum Przyrodnicze w Jeziorach oraz uczestniczyły w warsztatach artystycznych "Radosna twórczość Moniki Miller" w Dymaczewie Starym. Może lekko zmęczeni długim spacerem, ale z dobrymi humorami i upominkami wróciliśmy do domów, czekając już na kolejny, wspólny dzień z przyjaciółmi z Made.

Środa to dzień, kiedy nasze dzieci mogły wykazać się znajomością historii swojego miasta, mogły także wcielić się w rolę przewodników. Już od godz.14.30 wspólnie z dziećmi z Made spacerowali ulicami Koźmina oraz pomagali im w zakupach.

Ostatnią atrakcją, na którą cieszyły się zwłaszcza dziewczyny, była dyskoteka w SP w Borzęciczkach. Kolejny raz mogły spotkać się dzieci ze wszystkich szkół wraz z przyjaciółmi z Made. Trzy godziny wspólnej zabawy minęły zbyt szybko, nadszedł czas pożegnań, wymiany numerów telefonów, adresów... a także pojawiły się łzy. Mam nadzieję, że uda się Wam podtrzymać nowo zawarte znajomości, przyjaźnie, a w następnym roku będziecie mogli znów spotkać się, ale tym razem w Made.




Wycieczka

Zaurolandia to największy w Polsce park dinozaurów, leży pomiędzy Gnieznem, a Bydgoszczą. W bezpośrednim sąsiedztwie parku znajduje się wiele atrakcji turystycznych o ponadregionalnym znaczeniu. Tam klasy pierwsze i zerówki wybrały się 11 maja 2010 roku wraz z opiekunami Danutą Wawrzyniak, Genowefą Bączkowską, Kamilą Drejkarz, Lucyną Majdecką. Wizytę w parku rozpoczęliśmy od budynku wejściowego. Wszystkie modele w parku dinozaurów przedstawiają prehistoryczne stworzenia w rzeczywistej wielkości. Na rozległym dziedzińcu znajduje się muzeum oraz duży wybór pamiątek. Dzieci skorzystały z placu zabaw. Po obiedzie udaliśmy się do Gąsawy gdzie kolejką wąskotorową pojechaliśmy do Biskupina. Tam czekał już na nas autobus, którym wyruszyliśmy do domu.




Apel w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

7 maja 2010 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Apel został przygotowany przez uczniów klasy Va. Uczniowie przypomnieli wszystkim jak doszło do tak wielkiego wydarzenia. Podkreślili fakt, iż rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzili polscy patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Szczególnie doniosłe uroczystości odbywały się pod koniec XIX wieku w Galicji, gdzie Polacy posiadali szeroką autonomię. Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tej rocznicy. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej zdecydował przywrócić jako święto państwowe dzień 3 Maja czyli rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji z 1791roku. Na apelu nie zabrakło również pieśni patriotycznych takich jak "Hymn Państwowy" czy "Witaj Majowa Jutrzenko", które zostały przygotowanie przez chór szkolny.




Dzień Ziemi

22 kwietnia 2010 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. Opiekunowie szkolnego koła LOP przygotowali z tej okazji dwa spotkania. W pierwszym wzięli udział uczniowie klas I - III. Dzieci zostały podzielone na 3 grupy i dobrały sobie nazwy: Biedroneczki, Kwiatuszki, Motylki. Każde dziecko miało przypięty odpowiedni emblemat. Zmagania konkursowe rozpoczęły się od mini testu, który składał się z zadań ekologicznych. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą na temat poprawnych zachowań ekologicznych. Następne zadanie polegało na rozpoznawaniu zwierząt na podstawie wierszyka. W następnych konkurencjach dzieci rozpoznawały grzyby jadalne i trujące, układały przyrodnicze puzzle, wykonywały piękne rysunki i laurki dla Ziemi.
Jury złożone z uczennic klasy czwartej dokonało oceny prac i wyłoniło zwycięzców:
I miejsce - klasa IIa,IIb
II miejsce - klasaIa, IIIa
III miejsce - klasaIb,IIIb
Po tych zmaganiach przyszedł czas na klasy IV - VI. Uczniowie zostali podzieleni na grupy i otrzymali nazwy: Biedronki, Motylki, Listki. Każda grupa musiała rozwiązać po dwie krzyżówki, ułożyć łańcuchy pokarmowe występujące w jeziorze, lesie i na polu. Najwięcej problemów sprawiło uczestnikom dokończenie przysłów związanych z lasem, np. "Im dalej w las, tym więcej drzew." "Nie czas żałować róż, gdy płoną lasy." Następnie każdy uczestnik konkursu musiał samodzielnie odpowiedzieć na pytania związane z tematem "Leśna szkoła". Na zakończenie grupy wykonały laurki z życzeniami dla Ziemi. Jury wyłoniło następujących zwycięzców:
I miejsce - klasa V a, V b
II miejsce - klasa IV a, VI a
III miejsce - klasa IV b, VI b.
Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali drobne upominki, a poszczególne klasy dyplomy.
M. Garlińska
D. Wawrzyniak




"Muzealne spotkania z wiosną"

W kwietniu klasy pierwsze wraz z wychowawcami Genowefą Bączkowską i Danutą Wawrzyniak uczestniczyły spotkaniu z wiosną w Muzeum Regionalnym w Krotoszynie. W programie inscenizacje, niektórych obrzędów: marzanna, gaik, dynguśnicy. Była to świetna lekcja, która przybliżyła dzieciom wiosenne zwyczaje ludowe oraz tradycje Świąt Wielkanocnych.




OTWARTE DRZWI W TRÓJCE

W piątek 12 marca br. w naszej szkole złożyli wizytę w ramach "Otwartych Drzwi" dzieci wraz z rodzicami.
Rodzice uczestniczyli:
- w spotkaniu z psychologiem i pedagogiem "Moje dziecko idzie do kl. I",
- obejrzeli prezentację multimedialną - "Nasza szkoła",
- wzięli udział w spotkaniu z dyrekcją i nauczycielami.
W tym samym czasie dzieci miały zorganiozwane zajęcia warsztatowe i zabawy ruchowe pod opieką nauczycieli kształcenia zintegrowanego.
Szczegóły można zobaczyć na zamieszczonych zdjęciach.




Dzień Kobiet

W dniu 8 marca tradycyjnie wszystkim Paniom w naszej szkole zostały złożone życzenia i wręczone kwiaty z okazji Dnia Kobiet. Miłym akcentem był apel przygotowany przez uczniów kl. III b pod opieką wychowawcy p. Beaty Minty. Widzów zachwycił talent aktorski uczniów oraz własnoręcznie przygotowane stroje. W tym dniu chłopcy postawili się na wysokości zadania, ponieważ nie zapomniano o żadnej kobiecie. Wszystkie, więc dziewczyny otrzymały od chłopców z swojej klasy drobny upominek. Myślę, ze ten dzień upłynął wszystkim bardzo miło.




Wielkanoc

W marcu na zakończenie szkolnych rekolekcji wielkopostnych, które prowadził niezapomniany przez wszystkich "Romcio - Tomcio" (skromny poeta, piszący o wielkich dziełach Bożych), uczniowie z klas III - V przedstawili krótko historię Zmartwychwstania. Opiekunami młodych artystów były panie: Bernadeta Gryszka, Mariola Marchwicka i Joanna Mikajewska. Uczniowie długo przygotowywali się do występu i bardzo go przeżywali. Chcąc wypaść jak najlepiej, starali się dać z siebie wszystko. Recytatorzy wykazali się wzorową znajomością swoich ról i wraz z opiekunami zadbali o właściwe charakteryzacje odgrywanych postaci. Chór pięknie zaśpiewał przygotowane piosenki. Na koniec, przy akompaniamencie gitary zaśpiewała p. Joanna z p. Bernadetą. Nagrodą za cały trud i dowodem na to, ze występ był bardzo udany były gromkie oklaski publiczności i nieopisana radość na twarzach artystów. Ta dodatkowa praca i satysfakcja, że wszystko było tak, jak miało być, musiała pozostawić w sercach uczniów miłe wspomnienia, ponieważ niektórzy z nich już planują, w jakie postaci mogliby się wcielić za rok.




WALENTYNKOWE SPOTKANIE Z BABCIĄ I DZIADKIEM

11 lutego był dniem szczególnym dla dzieci z oddziałów przedszkolnych. W szkolnych murach pojawili się bowiem wyjątkowi goście: Babcie i Dziadkowie. Z okazji Ich święta, dzieci pod opieką swoich wychowawczyń przygotowały uroczystą akademię ze specjalnym programem artystycznym. Dumne babcie i Szczęśliwi dziadkowie, nagradzali występujących na scenie gromkimi brawami. Dzieci śpiewały i pięknie recytowały wiersze. Wszystkim Babciom i Dziadkom występ ich wnucząt bardzo się podobał, o czym mogły świadczyć głośne brawa i uśmiechy zadowolenia na Ich twarzach. Niespodziankom nie było końca.
Na koniec przedszkolaki wręczyły Dziadkom słodkie upominki i złożyły najserdeczniejsze życzenia, po czym zaprosiły Szanownych Gości na kawę i pyszne ciasto.




KONKURS NA NAJŁADNIEJSZĄ KARTKĘ WALENTYNKOWĄ

W naszej szkole odbył się konkurs na "Najładniejszą kartkę walentynkową" zorganizowany przez RSU.
Nauczyciele mieli duży problem, aby przydzielić miejsca. Najciekawsze prace z klas IV - VI wykonali uczniowie:
Agata Idkowiak i Sonia Ogurkowska z klasy V b,
Agnieszka Kaczyńska i Bartosz Styburski z klasy IV a.
Natomiast z klas I - III najładniejsze prace wykonali:
Łukasz Styburski i Wojtek Minta z klasy I b,
Jakub Guziński i Katarzyna Wawrzyniak z klasy II a,
Błażej Woźny, Natalia Szymczak i Beata Staniewska z klasy II b,
Dominika Staniewska z klasy III a oraz Jakub Kaczyński z klasy III b.
Wszystkie parce był piękne i pomysłowe. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.




Wybory najsympatyczniejszej dziewczyny i chłopaka szkoły

21 stycznia 2010 roku w naszej szkole odbyły się wybory najmilszej dziewczyny i najmilszego chłopaka. Komisja oceniała kandydatów bardzo ostro. W jury zasiadło po jednej osobie z klasy. Kiedy dziewczyny "biły" się o tytuł MISS SZKOŁY chłopcy je oceniali. A potem zamienili się rolami. Było bardzo dużo konkurencji min.: obieranie ziemniaka, wiązanie krawata, oddzielanie białka od żółtka, rzucanie piłką i lotkami do celu. Na sam koniec każdy kandydat pisał jak ma wyglądać jego pierwsza randka.
Po długiej i zaciętej walce I miejsce w kategorii dziewczyn zajęła Zosia Gryszka uczennica kl. IV a, II miejsce - Michalina Maleszka z kl. VI b. Natomiast w kategorii chłopców I miejsce zdobył Oskar Majchrzak z kl. V b, II miejsce - Jędrzej Styburski z kl. VI b. Najsympatyczniejszą dziewczyną publiczności została Ania Młokosiewicz z kl. V b. Tytuł "Najsympatyczniejszego chłopaka publiczności" zdobył Jędrzej Styburski.




"RATUJEMY I UCZYMY SIĘ RATOWAĆ"

W ferie zimowe dnia 20 stycznia 2010 r. w ramach programu "RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ" odbyły się zajęcia pierwszej pomocy przeprowadzone przez kol. Danutę Wawrzyniak, Genowefę Bączkowską, Donatę Lewandowicz - pielęgniarkę szkolną. W zajęciach uczestniczyły dzieci klas pierwszych i drugich. Dzieci obejrzały film edukacyjny oraz praktycznie zastosowały wiedzę wyniesioną z filmu na fantomach podarowanych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Dzięki tym zajęciom dzieci nauczyły się krok po kroku jakie są podstawowe czynności ratujące życie.




BALIK PRZEBIERAŃCÓW - FERIE 2009/2010

19 stycznia 2010 r. odbył się "Balik przebierańców" dla klas 0-III, którego organizatorem był Samorząd Uczniowski. Dzieci, bawiące się na tej imprezie nie tylko tańczyły, ale także brały udział w licznych konkursach przygotowanych przez starsze koleżanki. Wiele radości sprawiał im konkurs tańca na gazecie, czy tańca z balonami. Oczywiście wszyscy z niecierpliwością czekali na ogłoszenie wyników konkursu na najciekawsze przebranie. Członkowie RSU mieli wielki kłopot, ponieważ pomysłowość maluchów i ich rodziców nie miała granic. Wybrano kilka najciekawszych strojów, ale i tak postanowiono nagrodzić wszystkich przebranych uczestników baliku. Zmęczone zabawą dzieci otrzymały słodki poczęstunek.
Nagrody i słodycze zostały ufundowane przez Radę Rodziców, za co serdecznie dziękujemy.




"Bracia! Do bitwy nadszedł czas,
Trąbka do boju wzywa nas!"

12 stycznia 2010 roku odbył się w naszej szkole uroczysty apel. Okazją była 91 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz 45 rocznica wyzwolenia Koźmina spod okupacji hitlerowskiej.
Apel rozpoczął się od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie Bartek Styburski przedstawił przebieg Powstania Wielkopolskiego na terenie Wielkopolski. Zapoznał wszystkich z sylwetką Franciszka Ratajczaka, pierwszego powstańca poległego w Poznaniu. Notatkę historyczną urozmaiciły wiersze recytowane przez uczniów klasy pierwszej i czwartej.
Druga część apelu dotyczyła wydarzeń, które miały miejsce w styczniu 1945 roku w Koźminie. O wydarzeniach tamtych dni opowiedział Bartek Mikołajczyk, dzięki wspomnieniom naocznego świadka, pana Józefa Stańczyka.
Apel był niezwykłą lekcją historii, bo w przystępny sposób przybliżył wszystkim wydarzenia niezwykle ważne dla historii naszego kraju i miasta.




"Spotkania gwiazdkowe"

Dnia 06.01.2010 r. klasy pierwsze wraz z wychowawcami p.G. Bączkowską i p. D. Wawrzyniak wybrały się na wycieczkę do Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie na "Spotkania gwiazdkowe". W programie spotkania dzieci mogły posłuchać opowieści o dawnych tradycjach świątecznych oraz obejrzeć inscenizacje grup kolędniczych, w których same mogły odegrać wybrane przez siebie role.




Zbiórka karmy dla psów

Członkowie LOP-u wraz opiekunkami p. M. Garlińską i p. D.Wawrzyniak w miesiącu grudniu zorganizowali zbiórkę karmy dla psów ze schroniska w Krotoszynie.
17 grudnia 2009 r. uczniowie wraz z rodzicami dostarczyli karmę do schroniska.




Festiwal Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej
Brombolandia 2009

Pod tym tajemniczym tytułem kryje się magiczny świat teatru, do którego z radością weszliśmy. My, czyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego oraz opiekunowie Katarzyna Mikołajczak i Beata Adamiak.
Nasza przygoda z teatrem rozpoczęła się w ubiegłym roku szkolnym. Wtedy właśnie powstało kółko teatralne, które od samego początku cieszyło się wśród uczniów dużym zainteresowaniem. Szybko okazało się, że wchodzenie w rolę, samodzielne wymyślanie sytuacji aktorskich, odgrywanie ich z pasją, humorem jest wielką przyjemnością.
Oprócz prezentowania naszych umiejętności na szkolnych uroczystościach zapragnęliśmy poczuć prawdziwą teatralną atmosferę. Okazało się, że w grudniu 2009 roku jest organizowany Konkurs Teatralny na "Inscenizację Współczesnego Polskiego Autora" w Domu Kultury "Rakowiec" w Warszawie pod patronatem Macieja Wojtyszki i jego niezapomnianej Bromby. Bardzo chcieliśmy, aby odbył się on również z naszym udziałem. Przystąpiliśmy do działania. Mieliśmy mało czasu, a pełne ręce pracy, pomógł nam entuzjazm i przyjemność, jaką czerpaliśmy z naszych twórczych spotkań.
Musieliśmy wyszukać ciekawy utwór współczesnego autora, napisać scenariusz, przygotować przedstawienie, a następnie wysłać fotodokumentację wraz ze scenariuszem do Warszawy.
Długo zastanawialiśmy się nad doborem odpowiedniego tekstu. W końcu po twórczej dyskusji wybraliśmy przepiękny utwór Małgorzaty Strzałkowskiej, pt. "Zielony i Nikt". Jest to prawdziwa baśń poetycka, która swojemu czytelnikowi i dużemu i małemu daje siłę do wyrwania się z codziennej rutyny, przypomina, że marzenia się spełniają, wystarczy tylko o to zawalczyć. Podział pracy nastąpił bardzo szybko: scenariusz i reżyseria przy dużym współdziałaniu uczniów - Katarzyna Mikołajczak, scenografia i kostiumy - Beata Adamiak, nauka tekstu i wejście w rolę - mali aktorzy, czyli członkowie kółka teatralnego. Po miesiącu wszystko było gotowe, zgłoszenie, scenariusz i zdjęcia wysłane. Pozostało tylko czekać na ogłoszenie wyników kwalifikacji. W konkursie brała udział cała Polska, przede wszystkim grupy teatralne działające przy domach kultury, tym bardziej nasze oczekiwanie było nerwowe i tym bardziej się ucieszyliśmy, kiedy okazało się, że zostaliśmy zakwalifikowani jako jedni z 5 w kategorii klas IV - VI.
Nasza wielka eskapada załadowanym bagażami, scenografią i emocjami autobusem miała miejsce 10 grudnia. 11 grudnia zaprezentowaliśmy swoją pracę przed konkursowym jury, w skład którego wchodzili:
Liliana Bardijewska - autorka książek i sztuk dla dzieci - przewodnicząca jury,
Ernestyna Winnicka - aktorka i animatorka, instruktorka teatralna,
Grzegorz Sierzputowski - aktor, instruktor teatralny.

Poczuliśmy się prawdziwymi aktorami, teatr wciągnął nas całkowicie. Odnieśliśmy także mały sukces, Agata Idkowiak - uczennica klasy Va znalazła się wśród 4 wyróżnionych aktorów, otrzymała nagrodę za rolę Nikt.
Nasza przygoda nie doszłaby do skutku, gdyby nie wsparcie i pomoc dyrekcji naszej szkoły i rodziców dzieci.
Szczególne podziękowania należą się Radzie Rodziców, która uwierzyła w nas, zainwestowała w stroje, scenografię i opłaciła nasz dojazd. Serdecznie dziękujemy również Panu Burmistrzowi Maciejowi Bratborskiemu, dzięki pomocy finansowej nasza wycieczka trwała dwa dni i mogliśmy również podziwiać piękne zabytki architektury naszej stolicy.


Katarzyna Mikołajczak




Święto Niepodległości

We wtorek 10 listopada 2009 roku w naszej szkole odbył się apel z okazji 91 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Pouczającej lekcji historii udzielili nam uczniowie kl. III a i IV a ,którzy przygotowali się do tej pięknej uroczystości pod kierunkiem pani G. Bączkowskiej i E. Szymczak.
Przybliżyli wszystkim dzieje narodu polskiego, który przez 123 lata walczył z zaborcą o niepodległość Ojczyzny. Apel uświetniły recytowane przez uczniów wiersze i śpiewane przez chór szkolny piosenki pod kierunkiem pani Joanny Mikajewskiej. Na koniec uroczystości patriotyczny charakter spotkania zaakcentowała swoim wystąpieniem p. w-ce dyrektor I. Domańska i podziękowała za udział wszystkim uczestnikom.




Dzień Postaci z Bajek

6 listopada to był wyjątkowy dzień. Od samego rana w naszej szkole panował wspaniały i wesoły nastrój. Dziewczyny stały się pięknymi księżniczkami, wróżkami, Czerwonymi Kapturkami, a niektóre jako żaby czekały na pocałunek pięknego księcia. Chłopcy w cudowny sposób zamienili się w piratów, supermanów, smerfów, po szkolnych korytarzach spacerowało mnóstwo królewiczów, a nawet znalazł się jeden wampir, który straszył w klasie Va.
Na dużej przerwie odbył się konkurs na najoryginalniejsze przebranie. Komisja w składzie: zastępcy dyrektora szkoły Iwony Domańskiej i nauczyciela wychowania fizycznego Łukasza Mikołajczyka miała bardzo trudne zadanie. Na ich twarzach długo było widać zdenerwowanie i napięcie, nie potrafili wybrać tych najciekawszych, według komisji wszystkie dzieci powinny być nagrodzone.
Z ciężkim sercem zadecydowali
I m. Maja Zmyślona i Marek Krzyminski
II m. Agata Idkowiak
III m. Kacper Oleszak
IV m. Agnieszka Grzemska

Oprócz konkursu na przebranie rozstrzygnięto również konkurs na bajkową dekorację drzwi klasowych. Wspaniałe pomysły uczniów i ich prawdziwe zaangażowanie zaowocowało piękną bajkową scenografią, a szkoła przeszła prawdziwą metamorfozę, znalazła się w świecie marzeń dziecięcych.
Najciekawsza dekoracja drzwi:
- w grupie klas O-III
I m. klasa II b
II m. klasa I a
Wyróżnienie O b.
- w grupie klas IV-VI
I m. klasa VI b
II m. klasa IV b

W tym zwariowanym, fantastycznym dniu odbyły się normalne lekcje z nauczycielami rodem z bajki. Uczyły czarownice, matematyczne mądrości przekazywała biedronka, a po bibliotece biegała krówka.

Organizatorzy: B. Adamiak, K. Mikołajczak




U PRZYJACIÓŁ W BASZKOWIE

W piątkowe popołudnie 23 października kolejny już raz udaliśmy się do zaprzyjaźnionej Szkoły w Baszkowie. Tym razem w podróż wyruszyła grupa uczniów z klas IV - VI wraz z opiekunami panią Alicją Gawrońską i panią Małgorzatą Garlińską. Trasa, niezbyt długa, minęła nam bardzo szybko, a pobyt w autobusie umilały radosne pogaduszki.
Kiedy dotarliśmy do celu podróży, zostaliśmy powitani przez uczniów i nauczycieli. Z bagażem i śpiworami ruszyliśmy do klas, czyli miejsca noclegowania. Jak przystało na podróżnych rozpakowaliśmy nasze wypchane torby. Zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w konkursie "Potyczki z językiem polskim". Poznaliśmy nowe koleżanki i kolegów. Zintegrowaliśmy się bardzo szybko. Rywalizacja w konkursach była zacięta. Odgadywaliśmy przysłowia, porządkowaliśmy książki wg kolejności alfabetycznej. Każdy z nas chciał pochwalić się swoją wiedzą, i nie zawieść grupy. Emocji były sporo. Podczas kolejnych rund konkursowych panowała miła i serdeczna atmosfera. I tak dobiegł pierwszy etap konkursu. Nadeszła pora przygotowania kolacji. Zrobiliśmy smaczne kanapki, które szybko zniknęły z talerzy. Z "pełnymi brzuszkami" przystąpiliśmy do drugiego etapu konkursu. Ostatnie zadanie wykonane. Koniec zmagań grupowych. Konkurs został rozstrzygnięty. Zwycięzcy nagrodzeni. Przed nami czas wolny. I co robić? Niektórzy zostali w klasach i tam prowadzili bardzo długie nocne rozmowy, a część grupy obejrzała film "High school musical 3".
A co było później, każdy z Was myślę wie. Jak przystało na grzecznych uczniów, poszliśmy spać, aby nasze panie powitały sobotni ranek w radosnym nastroju i były wypoczęte.
W drugim dniu uczniowie naszej szkoły musieli się zmierzyć z zadaniami sportowymi. Było sześć grup z takim samym składem jak w pierwszym dniu. Dostaliśmy dziesięć trudnych zadań. Jedno z nich polegało na przełożeniu szarfy. Uczestnicy poradzili sobie z nim świetnie. Kolejne zadanie wymagało skupienia. Należało wrzucić woreczki do środka hula-hop. Nieco gorzej zawodnicy wywiązali się z tego zadania, ale za to świetnie się przy tym bawili. Następne zadanie polegało na pokonaniu odległości z książką na głowie. Najwięcej trudności mieli uczniowie z rzucaniem ringiem na pachołek Były też skoki na skakance i bieg z jajkiem na łyżeczce. Po rozdaniu nagród uczniowie grali w dwa ognie. Gra zakończyła się remisem. Wszyscy bawiliśmy się świetnie.
Były to niezapomniane dni dla uczniów, zawiązały się nowe przyjaźnie. Nauczyciele wymienili się doświadczeniem w swojej pracy.
Sonia i Agata




RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ

22 października 2009 r. odbyło się szkolenie w ramach programu "RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ". Program skierowany jest do osób uczących najmłodszych. Z naszej szkoły w szkoleniu brało udział dwóch nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej Danuta Wawrzyniak i Genowefa Bączkowska.
Program szkolenia obejmował podstawy pierwszej pomocy czyli wzywanie pomocy, utratę przytomności oraz resuscytację krążeniowo - oddechową. Po ukończeniu szkolenia otrzymałyśmy certyfikat.
Fundacja zapewniła darmowe materiały dydaktyczne:
- fantom Little Ania
- fantomy Mini Ania
- podręczniki i książeczki dla dzieci zawierające podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy.




"KLUB BEZPIECZNEGO PUCHATKA!"

W roku szkolnym 2009/2010 klasy pierwsze wraz z wychowawcami Danutą Wawrzyniak i Genowefą Bączkowską przystąpiły do realizacji programu skierowanego do uczniów klas pierwszych szkół podstawowych.
Program "Klub Bezpiecznego Puchatka" wpisuje się w szczytną inicjatywę poprawy bezpieczeństwa najmłodszych uczniów.
Realizując program poprzez prowadzenie zajęć dotyczących bezpieczeństwa najważniejszym zadaniem staje się więc przekazanie uczniom zakresu wiedzy i umiejętności, które pozwolą im na bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym, do kontaktów z obcymi osobami oraz radzenia sobie w niebezpiecznych sytuacjach.




Dzień Nauczyciela w naszej szkole

Dzień ten, jak co roku, obchodzimy bardzo uroczyście. Już od wczesnego rana uczniowie, nauczyciele i wszyscy pracownicy elegancko ubrani zebrali się w szkole. Wesołe rozmowy, serdeczne życzenia dochodziły z każdego kąta szkolnego budynku. Hymnem narodowym rozpoczął się uroczysty apel, który poprowadziła przewodnicząca RSU Michalina Maleszka. Powitała zaproszonych gości, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi i wszystkich uczniów. Następnie głos zabrała dyrektor szkoły Arleta Szkudlarek, złożyła wszystkim życzenia oraz pogratulowała sukcesów nauczycielom nagrodzonym. Kwiaty oraz ciepłe słowa podziękowania przekazali również rodzice. Na koniec prawdziwą niespodziankę przygotowali uczniowie, podarowali swoim pedagogom własnoręcznie wykonane kartki oraz przepiękne wrzosy. Oficjalna część zakończyła się odśpiewaniem Hymnu Kornelowców. Aby zobaczyć uśmiech na twarzach nauczycieli, członkowie kółka teatralnego przygotowali przedstawienie pt. "Czerwony Kapturek szuka swojego księcia". Wspaniała gra aktorska, zaskakujące dialogi wprowadziły sympatyczny nastrój. Bardzo ciepło podziękowała aktorom za przedstawienie zastępca dyrektora szkoły Iwona Domańska. Wszyscy w doskonałych humorach udali się do domów.




ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3
IM. KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO W KOŹMINIE WLKP.

Dzień 6 października 2009 r. to ważna data w życiu naszej szkoły. W tym dniu pierwszoklasiści z dwóch klas złożyli uroczyste ślubowanie.
Do uroczystości ślubowania uczniowie przygotowywali się pod okiem wychowawczyń pani Genowefy Bączkowskiej i pani Danuty Wawrzyniak. Uczyli się piosenek, wierszy, poznali prawa i obowiązki ucznia.
Tego dnia uczniowie przybyli do szkoły w strojach galowych razem z Rodzicami. Na początek Wicedyrektor Szkoły Pani Iwona Domańska skierowała do uczniów ciepłe słowa, witając ich wśród braci uczniowskiej. Następnie uczniowie zaprezentowali swój program artystyczny. Mimo dużej tremy wszystko wypadło znakomicie.
Kulminacyjnym punktem było uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Następnie uczniowie zostali pasowani przez Wicedyrektora na ucznia Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp., przy pomocy symbolicznego ołówka.
Niezmierną radość dzieciom sprawiły upominki ufundowane przez Radę Rodziców.
Prowadząca ślubowanie Sonia Ogurkowska wszystkim pierwszoklasistom życzyła sukcesów w nauce i wspaniałych ocen. Na koniec uroczystości były pamiątkowe zdjęcia.
Uroczystość odbyła się w miłej atmosferze przy słodkich wypiekach Rodziców.
Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości serdecznie dziękujemy.

Wychowawcy klas pierwszych
Genowefa Bączkowska, Danuta Wawrzyniak




XVII Jesienny Rajd po Ziemi Koźmińskiej

26 września koźmiński oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego zorganizował XVII Rajd po Ziemi Koźmińskiej. Metą tegorocznego rajdu był Serafinów.
Frekwencja dopisała. Udział w rajdzie wzięło ponad 100 osób z czego połowa stanowiła dzieci i młodzież Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego. Na mecie wszystkich uczestników powitała p. Dobrochna Kasprzak - prezes koźmińskiego oddziału PTTK. Na wszystkich czekały okolicznościowe znaczki i pyszna grochówka. Najedzeni w dobrych humorach udaliśmy się do pobliskiego Kościoła św. Rozalii, gdzie gospodarz ks. kan. Stanisław Koza, przedstawił wszystkim biografię św. Rozalii oraz historię powstania budynku.
Następnym punktem w programie imprezy były konkursy, których tematyka ściśle wiązała się z kościołem w Serafinowie. Tytuł "Najlepszego przewodnika po kościele św. Rozalii" otrzymała uczennica naszej szkoły Michalina Maleszka z kl. VI b. Nie mniejszym talentem wykazał się Mikołaj Gralczyk z kl. III b.
Ogromnym powodzeniem cieszył się konkurs plastyczny na "Najpiękniejszą widokówkę przedstawiającą kościół św. Rozalii". Wszystkie były ciekawe i zasłużyły na nagrodę. Wśród autorów nagrodzonych prac znalazły się uczennice naszej "Trójki": M. Kopa kl. IV b, A. Maciejewska kl. IV b, M. Zmyślona kl. II a, A. Brdys kl. I b, W. Dulas kl. I b.
Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Koźmina Wlkp. Z niecierpliwością oczekujemy następnych rajdów.




Sprzątanie świata - Polska 2009

W piątek, 18 września 2009 roku, od samego rana do godzin popołudniowych na ulicach naszego miasta można było spotkać grupy dzieci i młodzieży z workami na śmieci. W akcji sprzątania naszego miasta wzięli udział prawie wszyscy uczniowie naszej szkoły. Sprzątaniem objęto zarówno tereny wokół szkoły, jak również ulice prowadzące na Osiedle Tysiąclecia, skwery i parki, okolice cmentarzy, ul. Wierzbową, Floriańską oraz wiele innych.
Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem: "Pomagajmy Ziemi - codziennie". W związku z tym dzieci obiecały zachowywać porządek na ulicach przez cały rok.




"Matematyka dla wszystkich - zabawy z bryłami"

W ramach współpracy powiatu krotoszyńskiego z powiatem Germersheim do Koźmina przyjechała grupa piłkarzy ręcznych. Przybyła tutaj na zaproszenie "Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego Koźmin Wielkopolski". W dniu 22 września 2009 r. gościliśmy ich na terenie naszej szkoły.
Grupa uczniów z klas IV - VII z Niemiec zwiedziła naszą szkołę, zapoznając się m. in. z salą patrona, pracą w klasach I - III oraz oddziału przedszkolnego. Ponadto uczestniczyła w zajęciach matematyki "Matematyka dla wszystkich - zabawy z bryłami". Zajęcia zostały przygotowane i przeprowadzone przez nauczyciela matematyki, Alicję Gawrońską wraz z praktykantką Magdaleną Mikułą oraz nauczyciela informatyki Leszka Zmyślonego. Podczas spotkania uczniowie budowali modele sześcianu i ostrosłupa z klocków REKO oraz układali siatki brył. Ciekawym pomysłem, który spodobał się wszystkim uczestnikom zajęć była budowa modeli brył z użyciem balonów. Uczniowie po obejrzeniu animacji zamieszczonej na stronie internetowej przystąpili do budowy sześcianu z użyciem łamigłówek HAPPY. Ułożenie z sześciu puzzli kostki nie jest sprawą łatwą, jednak wielu uczniom to się udało. Uczestnicy zajęć składali również modele graniastosłupów i ostrosłupów korzystając z przygotowanych siatek z papieru. Następnie goście udali się do pracowni komputerowej, gdzie pod okiem Leszka Zmyślonego mogli skorzystać z zasobów Internetu.
Spotkanie uczniów naszej szkoły z uczniami z Niemiec było okazją do rozmów nie tylko o matematyce i bryłach. Gościom bardzo podobała się nasza szkoła, z żalem opuszczali jej mury.




ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2009/2010

1 września 2009r. po dwóch miesiącach wakacji spotkaliśmy się na boisku, aby uroczyście inaugurować nowy rok szkolny. Apel prowadziła Pani Dyrektor Arleta Szkudlarek, która przedstawiła organizację roku szkolnego 2009/2010. Nawiązała również do 70 - rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uczniowie naszej szkoły uczcili to wydarzenie składając wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Wolności.
Następnie wychowawczynie oddziałów przedszkolnych oraz klas pierwszych przedstawiły dzieci, które po raz pierwszy podjęły naukę w murach naszej szkoły. Dzieci te z niecierpliwością czekały na pierwszy dzwonek. Niewątpliwie był to bardzo ważny dzień w ich życiu. Wszyscy zgromadzeni zapewniali je o swojej sympatii i obiecywali pomoc "w każdej trudnej sytuacji". Pani Dyrektor życzyła wszystkim uczniom samych dobrych ocen, a nauczycielom wielu sukcesów zawodowych.
W miłych nastrojach, pełni zapału do pracy uczniowie spotkali się z wychowawcami w swoich klasach.